Wiadomości z Rybnika

Bourbon whisky - co sprawia, że jest tak popularna?

  • Dodano: 2019-12-10 13:45

Na świecie produkuje się wiele odmian whisky. Bez problemu znajdziemy takie, które są popularne na całym świecie, jak i te, które nie są dostępne w każdym sklepie. Dziś przyjrzymy się whisky z Ameryki. Co warto wiedzieć o bourbonie?

Jaka jest historia whisky?

Trunek ten po raz pierwszy pojawił się na terenie Irlandii i Szkocji. Kraje te są uznawane za kolebkę whisky. Każdy z tych krajów zajmował się dostarczaniem alkoholu na tereny całego imperium brytyjskiego. Whisky była uznawana za napój elit do momentu, w którym w Irlandii zaczęto likwidować klasztory. Wówczas produkcję przejęli Irlandczycy, którzy postanowili wykorzystać nadmiar jęczmienia. Okazało się to bardzo dobrym rozwiązaniem. Whisky na bazie słodu jęczmiennego szybko zyskała popularność i nie trzeba było czekać długo na ponowny rozkwit tego przemysłu. Szkoci poszli o krok dalej i z obawy o psucie wizerunku produktu przez kiepskie podróbki postanowili uchwalić dokument, który będzie chronił ich whisky. Tak powstał The Scotch Whisky Act, który zawiera wszelkie warunki, jaki musi spełnić trunek, by mógł nosić nazwę szkockiej. Ogólnie mówiąc, musi on być w całości wykonany ze składników pochodzących ze Szkocji i wyprodukowany na jej terenie.

Bourbon whisky – co to takiego?

Z Europy whisky szybko dotarło na inne kontynenty. Szkoccy i irlandzcy imigranci wypromowali trunek na terenie Stanów Zjednoczonych. Zmodyfikowali jednak recepturę, by dopasować ją do panujących warunków naturalnych. Jęczmień został więc zastąpiony przez kukurydzę. Dzięki temu powstały nowe odmiany whisky takie jak bourbon. Sprawdź tutaj więcej informacji na ten temat https://swiat-whisky.sklep.pl/19-whiskey-amerykanskabourbon-whisky-kanadyjska. Bourbon to whisky, którego głównym składnikiem jest wspomniana już wcześniej kukurydza. Zgodnie z kryteriami musi być jej co najmniej 51% w mieszance, ale producenci wykorzystują ją nawet w ponad 70%. Bourbon whisky produkuje się w Kentucky. Stan ten jest uznawany za światową stolicę tego trunku. Powstaje tu bowiem ponad 90% całkowitej produkcji bourbon whisky. Co roku organizowany jest nawet specjalny festiwal poświęcony temu alkoholowi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.