Wiadomości z Rybnika

Zielony Orzeł dla Rybnika

  • Dodano: 2021-12-13 06:30, aktualizacja: 2021-12-12 21:16

Miasto Rybnik zostało wyróżnione konkursie Zielony Orzeł "Rzeczpospolitej" w ramach projektu Walka o Klimat, w kategorii: Samorządy.

"Rzeczpospolita" od lat nagradza Orłami wybitne osiągnięcia w dziedzinie gospodarki, ich „Lista 500" wyróżnia tym tytułem najlepsze firmy działające w Polsce. W tym roku po raz drugi nagrodzono osiągnięcia ekologiczne, przyznając Zielone Orły „Rzeczpospolitej”.

Redakcja "Rzeczpospolitej” oraz kapituła wyróżniły Rybnik w kategorii "Samorządy", doceniając w ten sposób aktywną działalność miasta wśród społeczności lokalnej na rzecz wymiany starych źródeł ciepła na nowe.

W uzasadnieniu wyróżnienia, czytamy:  

3538 – tyle wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste powietrze" złożono w mieście od początku trwania programu do września br., z czego 3370 dotyczyło zakupu i montażu źródła ciepła zgodnego z wymaganiami rządowego programu. Jeszcze w 2018 r. szacowano, że na 18,5 tys. domów jednorodzinnych w tym mieście 14 tys. ogrzewanych jest przy użyciu węgla. Dlatego było to najważniejsze źródło zanieczyszczenia powietrza w miejscowości. Dziś – proporcjonalnie – Rybnik jest liderem zestawień gmin, w których prowadzona jest wymiana kopciuchów na nowe, czystsze źródła ciepła dla gospodarstw domowych. W ocenie Polskiego Alarmu Smogowego wysokie pozycje w tych rankingach zajmują gminy najbardziej aktywne w zachęcaniu mieszkańców do wymiany źródeł ciepła. Ale w Rybniku władze nie tylko zachęcają: 1 stycznia 2022 r. w życie wejdzie zakaz używania kotłów na paliwa stałe starszych niż dziesięć lat oraz instalacji bez tabliczek znamionowych. Zakaz obejmie też stosowanie do palenia mułów i flotokoncentratów węglowych.

Relacja z gali ogłoszenia wyników "Zielonych Orłów Rzeczpospolitej":

Zielony Orzeł dla Rybnika / fot. UM Rybnik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również