Wiadomości z Rybnika

Wystawa "Z rodzinnego albumu". Opowieść o górnośląskich Żydach w Rybniku

  • Dodano: 2023-04-24 06:30, aktualizacja: 2023-04-24 08:55

28 kwietnia o godz. 18:00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku będzie się gościć Małgorzatę Płoszaj i Sławomira Pastuszkę, którzy opowiedzą o życiu górnośląskich Żydów.

Każdy, kto choć raz słuchał pani Małgosi lub pana Sławka, doskonale wie, że czeka nas fascynująca rozmowa – tym razem o rybnickich i pszczyńskich Żydach, powiązanych ze sobą rodzinnie i biznesowo. Nie zabraknie też opowieści o książce "Piękni i młodzi", którą Małgorzata Płoszaj napisała pod merytorycznym okiem Sławomira Pastuszki.  

– Jesteśmy nałogowymi gadułami, więc nie do końca potrafię powiedzieć w którym kierunku ta rozmowa się potoczy – zapowiada pani Małgosia, pasjonatka Żydów górnośląskich.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa „Z rodzinnego albumu” obrazująca przedwojenne życie rybnickich Żydów z rodzin Glocksmannów, Aronadów, Priesterów oraz ich krewnych, przyjaciół i znajomych. Zobaczymy poruszające fotografie, które jeszcze przed wybuchem II wojny światowej zostały wywiezione z Europy przez Alfreda Gocksmanna (autora wielu zdjęć), Theę Grauer (z domu Priester) oraz Lorę Zamury (z domu Priester). Większość z nich została wykonana w Rybniku - niektóre w trakcie rodzinnych wycieczek czy wakacji.

Wystawa dostępna będzie do końca maja, a  powstała dzięki uprzejmości i zaangażowaniu potomków rodzin: Glocksmannów, Priesterów, Grauerów oraz Aronadów, a także Małgorzaty Płoszaj.

Autorzy ekspozycji w szczególności dziękują Miriam Glucksmann z Wielkiej Brytanii, Karen Grauer z Kanady, Gerdzie Zamury z Urugwaju oraz Sonii Nemseff z Hiszpanii.

Rozmowę poprowadzi Aleksandra Klich. 

Małgorzata Płoszaj - rybniczanka, przez kilka lat współpracowniczka portalu „Wirtualny Sztetl” oraz Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach, pasjonatka historii Żydów górnośląskich, których losy stara się przybliżać m.in. poprzez artykuły w prasie, Internecie – m.in. na swoim blogu (www.szufladamalgosi.pl); laureatka dyplomu przyznawanego przez Ambasadora Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny za ratowanie dziedzictwa żydowskiego  (2010 r.) oraz nagrody Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury za przywracanie pamięci o różnorodności etnicznej miasta (2020 r.). Autorka książki „Piękni i młodzi. Opowieści o rybnickich Żydach” (2022 r.).

Sławomir Pastuszka - pszczynianin, historyk-judaista, genealog, nauczyciel. Społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie. Jego zainteresowania badawcze to przede wszystkim epigrafika hebrajska, cmentarze żydowskie, malarstwo synagogalne, materialne dziedzictwo żydowskie, genealogia, historia i kultura Żydów górnośląskich. W swoim dorobku posiada 9 książek i ponad 150 artykułów. Od kwietnia 2022 r. członek Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach oraz przewodniczący Chewry Kadiszy. Był konsultantem merytorycznym książki Małgorzaty Płoszaj o rybnickich Żydach. 

Wystawa "Z rodzinnego albumu". Opowieść o górnośląskich Żydach w Rybniku / fot. PiMBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również