Wiadomości z Rybnika

Wielkanoc przy wspólnym stole. W Rybniku działa kuchnia społeczna

  • Dodano: 2023-04-07 06:30, aktualizacja: 2023-04-07 06:35

W Rybniku działa społeczna kuchnia – dostępny dla każdego "Wspólny stół" przygotowuje się na święta, by w wyjątkowym wielkanocnym czasie nikt nie był głodny i samotny.

Świąteczne wędliny, biała kiełbasa, wielkanocny żur i, przede wszystkim, jajka pod wieloma postaciami zagoszczą w tym roku we Wspólnym Stole – kuchni społecznej przy ul. Zebrzydowickiej 30/3 w Rybniku, prowadzonej przez Ośrodek Pomocy Społecznej, przy wsparciu organizacji pozarządowych i wolontariuszy.

Wielkanocne dania przygotowywane są już od kilku dni przez seniorki i seniorów, pod czujnym okiem animatorów z Fundacji „Byle do wiosny”. W akcję włączyło się Stowarzyszenie Pomocownia, które między innymi zakupiło część produktów oraz sąsiadujące z kuchnią społeczną Hospicjum Domowe Rybnik – te z kolei przekazało żywność na rzecz osób potrzebujących odwiedzających Wspólny Stół.

Duża część potraw powstaje z produktów uratowanych przed zmarnowaniem, przekazywanych do Wspólnego Stołu przez Bank Żywności, za pośrednictwem Fundacji „Byle do wiosny” – mówi Barbara Kazana z rybnickiego OPS.

Tym samym przyczyniamy się do znacznego ograniczania strat żywności w naszym mieście, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zarządzanie resztkami żywności i strategie na rzecz zmniejszania jej strat to jedne z narzędzi zrównoważonego posiłku publicznego, testowanych obecnie w projekcie StratKIT+, który realizowany jest w Rybniku ze środków Interreg Baltic Sea Region – dodaje Monika Kubisz, koordynatorka projektu StratKIT+.

Mieszkańcy również mogą pomóc!

Zachęcamy się również mieszkańców do uzupełniania społecznej lodówki znajdującej się przy wejściu do „Wspólnego stołu”. Jeśli po świętach w domach zostaną nadwyżki żywności – proszę, podzielcie się nimi z potrzebującymi – apeluje Barbara Kazana.

W Wielki Piątek, w trakcie dyżuru w godz. 15.00-18.00, we Wspólnym Stole odbywać się będzie malowanie jajek, uczestnicy warsztatów przygotują też kosz ze święconką, który następnego dnia zaniesiony zostanie do kościoła.

Wspólny Stół jest czynny w oba świąteczne dni:

  • (Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny)
  • w godz. 11.00 – 14.00.

Zaprasza się wszystkie osoby, przede wszystkim bezdomne, samotne, ubogie do świętowania tego radosnego czasu z nami. Dla nikogo nie zabraknie miejsca, każdy jest mile widziany – zachęca Dariusz Piotrowski, streetworker, na co dzień pracujący z osobami bezdomnymi. – Aby nikt nie był głodny i samotny – dodaje.

Wielkanoc przy wspólnym stole. W Rybniku działa kuchnia społeczna / fot. UM Rybnik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również