Wiadomości z Rybnika

Więcej za parkingi i bilety

  • Dodano: 2020-10-02 06:30, aktualizacja: 2020-10-01 20:33

Od października drożeją niektóre opłaty związane z korzystaniem z parkingów miejskich. Więcej zapłacimy też za bilety komunikacji autobusowej na liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Zbiorowego.

Nowy cennik opłat za postój na parkingach miejskich obowiązywać będzie od 1 października. Zmianie nie ulegnie opłata za pierwszą i każdą następną rozpoczętą godzinę postoju pojazdów (2,5 zł). Więcej trzeba będzie zapłacić za abonament miesięczny. Abonament typu SP (obowiązuje na wszystkich parkingach miejskich z zainstalowanym systemem parkingowym) będzie kosztował 200 zł na miesiąc (do tej pory 150 zł), cena abonamentu typu OP (obowiązuje na jednym określonym parkingu) wzrasta z 70 do 90 zł miesięcznie. Wyższe będą też opłaty za brak biletu lub paragonu (w tym brak aktualnego abonamentu) – w takim przypadku trzeba będzie zapłacić 50 zł (obecnie 30 zł). Jest też nowa opłata: za brak biletu na parkingu z zainstalowanym parkomatem będzie trzeba zapłacić  200 zł.

Od 1 października na wszystkich parkingach ogólnodostępnych ujednolicone zostają godziny, w których trzeba ponosić opłaty

Za postój samochodów zapłacić trzeba będzie od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 18.00, a w soboty w godz. 7.00 – 14.00. Parkowanie jest bezpłatne przez pierwszych 15 minut postoju na wszystkich parkingach ogólnodostępnych z zainstalowanym systemem parkingowym oraz przez pierwszych 90 minut na parkingach przy ul.: Powstańców Śląskich, T. Kościuszki, J. Kotucza oraz Rudzkiej.

Cennik opłat za przejazdy w publicznym transporcie zbiorowym organizowanym przez Zarząd Transportu Zbiorowego zmieni się 12 października. Podrożeją bilety kupowane u kierowcy lub poprzez urządzenia mobilne. Za bilet jednorazowy zapłacimy: 5 zł (normalny; obecnie 4 zł) i 2,5 zł (ulgowy; teraz 2 zł), za bilet czasowy – 24-godzinny – 12 zł  (normalny; obecnie 8 zł) lub 6 zł (ulgowy; teraz 4 zł). Warto dodać, że funkcjonować będzie tylko jeden rodzaju bilet dobowy – niezależnie od strefy.

Tak jak do tej pory korzystniejsze warunki przejazdu autobusem będą mieli użytkownicy e-karty. Przejazd dowolną linią powyżej 2 przystanków w strefie 0 kosztować będzie 2,4 zł za bilet normalny (obecnie 2 zł) i 1,2 zł za bilet ulgowy (obecnie 1 zł). W strefie 1 (0 + 1) to koszt odpowiednio: 3,6 zł i 1,8 zł (obecnie 3 zł i 1,5 zł). To wzrost o 20%. Przejazd następnym autobusem w ciągu 20 minut od zarejestrowania wyjścia w poprzednim pojeździe kosztować będzie 50 gr (teraz 10 gr). Na tym samym poziomie – 1 zł – pozostaje cena za przejazd nieprzekraczający 2 przystanków w strefie 0. 

Zmienia się też cennik biletów okresowych dla użytkowników e-karty imiennej oraz aplikacji mobilnej. Bilet okresowy 30-dniowy w strefie 0 kosztować będzie 84 lub 42 zł (obecnie 70 i 35 zł), a w strefie 1 (0 + 1) – 108 lub 54 zł (obecnie 90 i 45 zł). Średnio o 20% podrożeją też pozostałe normalne i ulgowe bilety okresowe – 14- i 7-dniowe.

Bilet okresowy szkolny 30-dniowy kosztować będzie 12 zł zamiast 10 zł (dla klas sportowych 20 zł). Za bilet dzieci w rodzinach wielodzietnych, w których jest 3 i więcej dzieci, trzeba będzie zapłacić 10 zł (obecnie 7 zł).

Porównując ceny biletów wybranych operatorów publicznego transportu zbiorowego w regionie, można zauważyć, że opłaty w Rybniku należały do jednych z niższych. Po podwyżkach miasto w dalszym ciągu będzie miało konkurencyjną ofertę.  Warto podkreślić, że ceny biletów nie ulegały zmianie przez dłuższy czas, a w 2017 roku zostały obniżone. Niestety, obecna sytuacja wymaga reakcji. Szacowane zwiększenie dochodów w związku z podwyżkami cen biletów to kwota około 2,2 mln zł rocznie. To bardzo istotne w kontekście wzrastających kosztów, jakie utrzymanie komunikacji miejskiej generuje, a także w związku ze spowodowanym epidemią koronawirusa spadkiem liczby pasażerów i zmniejszeniem wpływów z tego tytułu – tłumaczy Łukasz Kosobucki, dyrektor ZTZ w Rybniku.

Warto przypomnieć o korzystnym rozwiązaniu proponowanym przez ZTZ. Mowa o bilecie zrównoważonym, który pozwala na 200 przejazdów przez 180 dni i kosztuje 164 zł (normalny) lub 82 zł (ulgowy). Z myślą o wygodzie pasażerów, ZTZ od czwartku, 1 października, uruchamia też dodatkową linię 6A wspomagająca kursy linii nr 6. Mapa z przebiegiem trasy oraz wykaz kursów na stronie ZTZ.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również