Wiadomości z Rybnika

Za jazdę na gapę zgłoszenie o szalbierstwo, sąd i wyrok! ZTZ wziął się za gapowiczów

  • Dodano: 2020-07-14 10:00

Teoretycznie skasowanie biletu to obowiązek każdego pasażera. Teoretycznie, bo z praktyką różnie bywa. Lista dłużników w woj.śląskim – dłużników za jazdę na gapę – stale rośnie. Ale ma przestać. Za jazdę bez biletu można teraz trafić przed sąd i dostać wyrok!

Jak być wójtem, ale na wiecu już nim nie być? Sprawdź w TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

Zdarzało się Pani kiedyś jeździć na gapę autobusami? -Powiem tak, jak jest koronawirus to czasami tak, bo nie czytał karty ten kasownik. To dlatego. A tak to mam miesięczny – mówi nam Alina, mieszkanka Rybnika. -Częściej ludzie posiadają te bilety, czy jednak nie? -Można powiedzieć, że pół na pół. Średnio to wygląda właśnie. Niektórzy wiadomo nie powiadają tych biletów, ale jak ktoś już jest porządnym obywatelem to kupi ten bilet – mówi Filip, mieszkaniec Rybnika.

Tych mniej porządnych jednak wciąż nie brakuje. W Rybniku w sumie z nieopłaconych biletów, mandatów i odsetek zrobiła się dziura na ponad 20 mln złotych. Dlatego tamtejszy Zarząd Transportu Zbiorowego zdecydował się zmienić procedury.

Przede wszystkim zgłosiliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń na policję o szalbierstwo. Dwa przejazdy i trzeci bezbiletowy w tym samym roku to jest kodeks wykroczeń i teraz pierwszy wyrok zapadł 29 czerwca. Wyrok jednego miesiąca ograniczenia wolności, prac społecznych w wymiarze 40 godzin, zwrotu kosztów biletu dla ZTZ i kosztów sądowych w wysokości 130 złotych – wylicza Łukasz Kosobucki, dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku.

Lista dłużników w woj.śląskim - dłużników za jazdę na gapę - stale rośnie. Ale ma przestać. Za jazdę bez biletu można teraz trafić przed sąd i dostać wyrok!

Lista dłużników w woj.śląskim – dłużników za jazdę na gapę – stale rośnie. Ale ma przestać. Za jazdę bez biletu można teraz trafić przed sąd i dostać wyrok!

Można powiedzieć, że zadziałało, bo już pierwsi gapowicze zaczęli się zgłaszać do ZTZ-u – po tym jak zostali przesłuchani przez policję postanowili swoje zaległości uregulować. W ZTZ-cie rozważają też oddanie spraw do profesjonalnych firm windykacyjnych, zmieniony został również system przygotowywania dokumentów. Z podobnych metod, takich jak wysyłanie pozwów do sądów czy wszczynanie egzekucji komorniczych, korzysta od jakiegoś czasu Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Nasza windykacja jest na pewno skuteczna. Mogą to poświadczyć liczby. Tylko w tym półroczu 2020 roku wysłaliśmy 1700 pozwów do sądów, wszczęto około 2 300 egzekucji komorniczych, w końcu też wpłynęło to nas z tytułu opłat dodatkowych ponad 3 mln złotych – zaznacza Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego.

ZTM do dłużników wysyła także ostrzeżenia o możliwości przekazania danych gapowicza do Krajowego Rejestru Długów, jeśli ten z zapłaceniem zaległości będzie się ociągał. Tylko w tym półroczu takich ostrzeżeń wysłanych zostało około 7300.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.