Wiadomości z Rybnika

Tydzień Bibliotek w rybnickiej bibliotece. Poznaj program!

 • Dodano: 2023-05-05 06:30, aktualizacja: 2023-05-04 20:49

"Moja, Twoja, Nasza Biblioteka" – pod takim hasłem organizowany jest tegoroczny Tydzień Bibliotek. To przygotowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ogólnopolska akcja mająca promować czytelnictwo i biblioteki. Jak co roku, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku włącza się w to przedsięwzięcie, proponując starszym i młodszym czytelnikom, a także wszystkim mieszkańcom miasta i regionu interesujące spotkania, wystawy i warsztaty.

Na rybnickie wydarzenia przygotowane w ramach Tygodnia Bibliotek zaprasza się od 8 do 16 maja. Naszym propozycjom przyświecać będzie hasło „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka”

Szczegółowy program:

Spotkania autorskie:

 • 8 maja, o godz. 18:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7 ) – z czytelnikami spotka się Agata Tuszyńska, pisarka, poetka, reportażystka, autorka m.in. biografii Isaaka Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran. W kwietniu 2023 roku, z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, ukazała się jej najnowsza książka „Czarna torebka”. Pisarka jest laureatką Nagrody Polskiego PEN Clubu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu. Otrzymała też medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i francuski Order Sztuki i Literatury. Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków.
 • 9 maja, o godz. 18:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) – spotkanie z Krzysztofem Wielickim, jednym z najwybitniejszych himalaistów świata, wspinaczem, alpinistą, taternikiem, piątym człowiekiem na świecie, który zdobył Koronę Himalajów – 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Spotkanie poprowadzi Dariusz Kortko, autor biografii Krzysztofa Wielickiego „Piekło mnie nie chciało”. Zaplanowano też pokaz slajdów z wypraw himalaisty.
 • 10 maja, o godz. 18:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) –18:00 - Literatura po śląsku dla dużych i małych. Czy rozpoznasz klasyki literatury w przekładzie na śląski? Wiesz, co po śląsku ukazało się dla młodego i starszego czytelnika? Zajrzymy za kulisy literackiej przygody ze śląskim na spotkaniu z tłumaczem, pisarzem i aktywistą Rafałem Szymą. Spotkanie poprowadzą Paulina Rzymanek i Ela Janota, podcasterki z „Już tłumaczę".
 • 11 maja, o godz. 18:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) – z czytelnikami spotka się prof. Jadwiga Jośko-Ochojska, lekarz chorób wewnętrznych, neurofizjolog, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach i autorka m.in. książki „Więcej nadziei. O raku, nadziei i nowych szansach”. W spotkaniu wezmą udział współautorzy publikacji: Andrzej Ochojski i Joanna Sell. Goście porozmawiają o znaczeniu stresu i traumy w naszym życiu.
 • 12 maja, o godz. 18:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) – spotkanie z  Maciejem Siembiedą, pisarzem z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem reporterskim, autorem powieści sensacyjnych (m.in. „Katharsis” i „Gambit”), który zajmuje się dziennikarskimi śledztwami historycznymi. Trzykrotnie otrzymał za nie „polskiego Pulitzera” – nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jest laureatem przeszło dwudziestu nagród w konkursach na reportaż. W połowie kwietnia ukazała się jego najnowsza książka „Nemezis”. Spotkanie poprowadzi Adam Szaja.

Spotkania dla młodzieży z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych: (zapisy pod numerem tel. 32 422 35 41 (wew. 9434)

 • 9 maja, godz. 9:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) -  Na językach. Spotkanie z Pauliną Rzymanek i Elą Janotą, tłumaczkami, autorkami podcastu  o książkach „Już tłumaczę”, które opowiedzą o tym jak wyglądają studia za granicą, jak tłumaczy się literaturę i po co rozmawiać o książkach.
 • 10 maja, godz. 9:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) - spotkanie z Barbarą Katychów, dyrektorką Purmo Group Poland, coachem i trenerem. Pani Barbara wspiera ludzi w rozwoju w obszarze przywództwa. Prywatnie żeglarka i podróżniczka. Rozmowa skupiona będzie wokół książki „Podróż. Wielka Panda i Mały Smok” James’a Norbury’ego. Porozmawiamy o byciu w drodze, zmianie i podróży do siebie.
 • 11 maja, godz. 9:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) - Ślązak - znaczy kto? Dr Tomasz Słupik - dyskusja wokół książki Michała Smolorza „Śląsk wymyślony”. Tomasz Słupik jest doktorem nauk humanistycznych i adiunktem na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się historią idei, jest znawcą historii, kultury i współczesnych stosunków narodowościowych na Górnym Śląsku, a zarazem autorem licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych z tej dziedziny. Komentuje życie polityczne w ogólnopolskich i regionalnych mediach.
 • 12 maja, godz. 9:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) - spotkanie z Katarzyną Szopą, doktorką nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo, od 2019 roku wykładowczynią Podyplomowych Studiów Gender, działających przy Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie. Tematem spotkania będzie feministyczna poezja Anny Świrszczyńskiej.
 • 16 maja, godz. 9:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) - „Wojna widziana oczami kobiet”, spotkanie z Moniką Fibic, etnologiem z wykształcenia i zamiłowania, autorką książek regionalnych i literatury faktu, m.in. bestsellerowych: „Wojna jest kobietą” i „Wojna jest kobietą 2”, opisujących historie polskich kobiet, które przeżyły II wojnę światową. W sercu nosi Śląsk z całym jego bogactwem kulturowym, historycznym i obrzędowym. Mieszka w Pszowie.

Spotkania dla dzieci:

10 maja (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) -  

 • godz. 15:00 – 17:00 - tradycyjne śląskie gry i zabawy poprowadzi Marek Szołtysek. Znany w regionie (i nie tylko) gawędziarz i autor książek o Śląsku, opowie o niezwykłych dawnych śląskich graczkach, czyli regionalnych zabawkach i zabawach. Można będzie zobaczyć stare lalki, piłki-szmacioki, beboka z fuzekli, mysz z taszyntucha czy flinta na druciki. Szołtysek pokaże jak grać w klipę i w bąka z biczem, jak strzelać ze szpulki po niciach albo jak zagrać na grzebieniu. Dobra zabawa gwarantowana!
 • godz. 17:00 – 18:00 „Poznajcie Alberta Albertsona” – rodzinne warsztaty literackie poprowadzą Agnieszka Blazy i Magdalena Biedrończyk z „Tu czytamy”.  Jednocześnie w holu biblioteki będzie można zobaczyć wystawę poświęconą Albertowi, bohaterowi serii książek szwedzkiej pisarki Gunilli Bergstrom.

Spotkaniom dla najmłodszych towarzyszyć będzie kiermasz literatury dziecięcej. Od godz. 15:00 do 20:00 zapraszamy do holu na parterze Biblioteki Głównej, gdzie będą czekały na Was stoiska z książkami, firmowane przez Marka Szołtyska, rybnicką księgarnię Orbita oraz wydawnictwo Agora.

11 maja, godz. 16:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) - „Pszczele Wesele”,  spotkanie z Aliną Przydatek, pedagogiem, autorką projektu Kici Nici i książek dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a także ilustratorką, rękodzielniczką i animatorką warsztatów czytelniczych łączących różne sztuki. Pani Alina pomaga dzieciom odnaleźć w sobie artystę, rozwija w nich pasję czytania i motywuje do nauki języków. "Pszczele wesele" to ciepła i wzruszająca historia, ale też wspólna zabawa i lekcja przyrody połączona z warsztatami uczącymi empatii. Na spotkanie zaprasza się rodziny z dziećmi.

Pozostałe wydarzenia:

 • 8 maja, godz. 18:00 ((Filia nr 8, ul. Reymonta 69, budynek SP 34) – wernisaż wystawy tkanin i kolaży cyfrowych Katarzyny Czampiel „Kolorowe historie na tkaninie”. Wystawa dostępna będzie do 30 czerwca.
 • 14 maja, godz. 09:00 – 13:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) - Vinyl Swap – muzyczna giełda w holu biblioteki. Giełda będzie nie tylko okazją do wymiany i sprzedaży płyt winylowych, CD, nut, książek i drobnego sprzętu muzycznego, ale też do zapoznania się z bogatą kolekcją Oddziału Zbiorów Specjalnych (Mediateki) rybnickiej biblioteki, posłuchania bajek, poznania historii urządzeń grających oraz zobaczenia m.in. pocztówki dźwiękowej, niezwykle popularnej w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Bibliotekarki opowiedzą o historii tego miejsca oraz wyjaśnią, zwłaszcza najmłodszym, jak przez lata zmieniały się nośniki z zapisaną muzyką i sprzęt służący ich odtwarzaniu.

Wstęp na wszystkie spotkania wolny.

Tydzień Bibliotek w rybnickiej bibliotece. Poznaj program! / fot. PiMBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również