Wiadomości z Rybnika

Trwa budowa krematorium w Rybniku!

  • Dodano: 2023-11-22 08:45, aktualizacja: 2023-11-22 09:05

Na rybnickim cmentarzu komunalnym przy ul. Rudzkiej trwa budowa krematorium. Będzie ono częścią funkcjonującego tam domu przedpogrzebowego.

W Rybniku powstaje krematorium

- W Rybniku urnę z prochami można umieścić w niszy na polu urnowym albo w kolumbarium. Istnieje też możliwość rozsypania prochów osoby zmarłej w tzw. kręgu pamięci. Często też zapada decyzja o umieszczeniu urny w tradycyjnym grobie rodzinnym - mówi Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku, administrującego rybnickimi cmentarzami komunalnymi. - Jak dotąd rybniczanie chcący dokonać kremacji zwłok bliskich musieli w tej sprawie korzystać z usług w innych miastach, np. w pobliskich Żorach. Czas pandemii i swego rodzaju nowe podejście do pochówków pokazały, że kremacja staje się coraz popularniejsza. Decydują nie tylko względy ideologiczne, ale również praktyczne, związane z kurczącym się miejscem na cmentarzach. Stąd decyzja, by ułatwić rybniczanom dostęp do tej formy pochówku - dodaje dyrektorka.

Plany na budowę krematorium w Rybniku

Częścią inwestycji, realizowanej na rybnickim cmentarzu, jest przebudowa i rozbudowa północnej części istniejącego domu przedpogrzebowego o pomieszczenia mieszczące spalarnię zwłok z piecem krematoryjnym oraz pomieszczenia towarzyszące.

Zadaniem wykonawcy będzie również dostawa, montaż i uruchomienie pieca wraz z niezbędnymi urządzeniami oraz przeszkolenie pracownika Działu Cmentarzy Komunalnych Zarządu Zieleni Miejskiej  w zakresie jego obsługi.

Budowę wykonuje wybrane w przetargu konsorcjum firm Faktoria CD Sp. z o.o. z Golasowic i MS Construction Sp. z o.o., z Warszawy, za kwotę 3.135.140,50 zł. Zgodnie z planem inwestycja powinna być gotowa z końcem marca przyszłego roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również