Wiadomości z Rybnika

Telefon seniora wolontariuszem roku

  • Dodano: 2021-12-15 06:30, aktualizacja: 2021-12-14 19:58

Rybnicki Telefon Seniora Wolontariuszem Roku 2021 Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Wyniki ogłoszono podczas gali, która odbyła się 9 grudnia. 

Na konkurs, organizowany przez Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego,  Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS oraz Stowarzyszenie Oligos, wpłynęło 11 zgłoszeń – siedem w kategorii wolontariat grupowy i cztery w kategorii wolontariat indywidualny. 

Rybnicki Telefon Seniora

Wyniki ogłoszono w czwartek, 9 grudnia, podczas gali, która zorganizowana została w formie hybrydowej i której towarzyszyła debata: Wolontariat jako doświadczenie zmieniające życie.   

Wolontariuszem Roku 2021 Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego został Rybnicki Telefon Seniora. 

Przypomnijmy, że Rybnicki Telefon Seniora to miejska linia telefoniczna dla seniorów i co równie ważne – prowadzona przez rybnickich seniorów-wolontariuszy. To rozwiązanie, które przyczynia się do wzmocnienia aktywności społecznej osób starszych i utrzymywanie ich w dobrej kondycji psychicznej. To także odpowiedź na potrzeby osamotnionych lub mniej aktywnych seniorów, którym szczególnie doskwiera brak kontaktu z innymi ludźmi.

Z nami, Seniorami Wolontariuszami, możesz porozmawiać "o wszystkim i o niczym", czyli poplotkować, uzyskać informację, gdzie można miło spędzić czas lub dowiedzieć się, gdzie w naszym mieście można uzyskać pomoc – napisali w zgłoszeniu do konkursu seniorzy-wolontariusze. 

Rybnicki Telefon Seniora jest obsługiwany przez ok. 30 seniorów-wolontariuszy, którzy  dyżurują  od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-14.00. W tym czasie odbierają telefony, wyszukują informacji, a także oddzwaniają do osób, które próbowały się połączyć poza godzinami dyżurów. Zespół wolontariuszy dyżuruje pod numerem telefonu: 32 784 78 74. 

Wolontariusze to mieszkańcy Rybnika – znają zatem lokalne uwarunkowania i specyfikę miasta. To osoby otwarte, lubiące słuchać, rozmawiać i pomagać innym, a co równie ważne – odpowiednio do tego przygotowane poprzez szkolenia i warsztaty. Sami często zmagają się z podobnymi trudnościami, nieraz mają zbliżone doświadczenia życiowe, a co za tym idzie cechuje ich większe zrozumienie dla potrzeb i problemów dzwoniących seniorów. Dla wolontariuszy prowadzenie Telefonu to możliwość pomagania swoim rówieśnikom, ale też dodatkowa forma własnej aktywności i sposób na wartościowe spędzanie czasu – podkreśla Barbara Koza, Kierownik Referatu Spraw Społecznych w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rybnika

Telefon seniora wolontariuszem roku / fot. UM Rybnik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również