Wiadomości z Rybnika

Styczeń w rybnickiej bibliotece

  • Dodano: 2021-12-31 08:30, aktualizacja: 2021-12-31 08:38

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na zapoznanie się ze styczniowymi wydarzeniami.

  •  09.11.2021 do 15.01.2022 r., Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci

- wystawa przedstawiająca losy osób, służących w czasie II wojny światowej w wojsku niemieckim, a żyjących na ziemiach polskich.

Podczas drugiej wojny światowej w niemieckim wojsku służyło ok. 500 tys. osób z polskich obszarów wcielonych do III Rzeszy. Ponadto, w Wehrmachcie walczyły setki tysięcy przedwojennych obywateli Niemiec ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Gdańskiego, którzy w wyniku zmian granic w 1945 roku stali się obywatelami państwa polskiego. Ekspozycja powstała na podstawie relacji blisko 50 mieszkańców Górnego Śląska, Pomorza oraz Warmii i Mazur, którzy po dziesięcioleciach milczenia odważyli się opowiedzieć o swych trudnych przeżyciach. Dla wielu „dziadków z Wehrmachtu” była to ostatnia szansa na zrelacjonowanie wspomnień. Scenariusz wystawy obejmuje nie tylko wojenny szlak tych świadków historii, ale także czasy ich dzieciństwa i młodości, środowisko, w którym dorastali oraz życie po wojnie. Prezentacja jest wyjątkową lekcją historii, szczególnie dla żyjących na Śląsku młodych ludzi, którzy nie zawsze są świadomi tego, że w przeszłości także ich rodziny mierzyły się z dramatycznymi wyborami. Wystawa jest wspólnym projektem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i Stowarzyszenia Genius Loci-Duch Miejsca.

  • 05.01 – 31.01, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Inaczej-tak samo

- wystawa zdjęć dzieci mieszkających w krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, autorstwa cenionej reportażystki radiowej Anny Dudzińskiej. Ekspozycja zwraca uwagę na problem, jakim jest ograniczenie dostępu dzieci do edukacji w wyniku pandemii COVID-19. Prezentowane na wystawie fotografie zostały zrobione jeszcze przed wybuchem pandemii, gdy Anna Dudzińska, jako korespondentka Polskiego Radia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, miała okazję odwiedzić kraje Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Jak przekonuje autorka, dzieci to ukryte ofiary pandemii koronawirusa. Jeszcze nigdy tylu uczniów na świecie nie pozostawało bez dostępu do szkoły. Półtora miliarda z nich przez wiele tygodni nie miało szans na normalną edukację. Wprowadzone w 185 krajach świata nauczanie online nie wszędzie było i jest możliwe. W najgorszej sytuacji są te państwa, które i tak cierpiały z powodu toczących się wojen czy regiony nękane głodem i klęskami żywiołowymi. Na obszarach rozwijających się szkoła jest jedynym miejscem, gdzie dzieci mogą zjeść ciepły posiłek czy zapomnieć o domowej biedzie.

Anna Dudzińska przez wiele lat związana była z Polskim Radiem Katowice, współpracowała też z innymi antenami Polskiego Radia. Jest laureatką wielu nagród za reportaże radiowe, w tym najbardziej prestiżowej nagrody w tej dziedzinie – Prix Italia, którą zdobyła w 2004 wraz z Anną Sekudewicz za reportaż pt. „Cena pracy”.

  • 10.01 – 4.03, Galeria Smolna, Filia nr 8, ul. Reymonta 69 (budynek SP34)

Paradoksy

- wystawa grafik cyfrowych Marty Frąckowiak. Na ekspozycję składają się dwa cykle: Wakacje w kosmosie oraz Mail art – Znajdę Cię wszędzie. Główną inspiracją do powstania prac była sylwetka i twórczość wybitnego futurologa oraz pisarza Stanisława Lema. Prace wykonane zostały w technice cyfrowej przy użyciu tabletu graficznego.

Marta Frąckowiak jest artystą, grafikiem, ilustratorem i nauczycielem. Pochodzi z Czerwionki-Leszczyn, ale uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego nr VII w Zespole Szkół nr 5 w Rybniku. Ukończyła studia licencjackie – Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych i  uzyskała stopień magistra sztuki na kierunku Grafika na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (aktualnie Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ). Obecnie jest doktorantem i nauczycielem akademickim na tym wydziale. Pracuje również w Zespole Szkół nr 5 w Rudzie Śląskiej, działa jako ilustrator w projektach naukowych i artystycznych, realizuje się w branży związanej z projektowaniem gier. Jest inicjatorem i pomysłodawcą konkursów artystycznych: Międzynarodowego Triennale Grafiki w Cieszynie oraz Międzynarodowego Konkursu na Małą Formę Graficzną Bajki robotów. Otrzymała m.in. tytuł Doktoranta Roku Uniwersytetu Śląskiego 2020.

  • 13.01, godz. 10:30, Filia nr 4 PiMBP w Rybniku (Paruszowiec-Piaski), ul. Za Torem 3B Spotkanie z książeczką - zajęcia animacyjne dla dzieci w wieku 0-3 z elementami biblio - i arteterapii oraz sensoplastyki.

Spotkania z książeczką to zajęcia adresowane do rodziców z dziećmi od 0 do 3 lat, pragnących wzbogacić swoją wiedzę w zakresie możliwości i potrzeb rozwojowych małego dziecka. Każde spotkanie rozpoczyna się głośnym czytaniem odpowiednio dobranej literatury dla najmłodszych. Następnie odbywają się rozwijające zajęcia animacyjne.

  • 13.01, godz. 16:00, Filia nr 2 PiMBP, ul. Zebrzydowicka 30

Dyskusyjny Klub Książki: "Ich siła" Meg Wolitzer.

Tytuł omawianej książki został przeniesiony ze spotkania grudniowego, które z powodu sytuacji epidemicznej zostało anulowane.

Najnowsza powieść Meg Wolitzer, autorki bestsellerowej „Żony”. Adaptacją „Ich siły” na wielki ekran zainteresowana jest m.in. Nicole Kidman.

Greer Kadetsky jest nieśmiałą studentką pierwszego roku, nałogową czytelniczką, idealistką oburzoną niesprawiedliwością świata. Pewnego dnia wraz z przyjaciółką Zee idzie na feministyczny protest, gdzie poznaje Faith Frank – charyzmatyczną wieloletnią liderkę ruchu kobiecego, obecnie po sześćdziesiątce, która nadal inspiruje setki młodych dziewczyn, by odważyły się zmieniać świat. Kiedy dziewczyna po raz pierwszy słyszy przemówienie swojej przyszłej mentorki, czuje, że wreszcie znalazła coś, co może nadać sens jej życiu. Wszystko teraz zmieni się nie do poznania.

  • 19.01, godz. 17:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Dyskusyjny Klub Książki: "Przyjaciel” Sigrid Nunez.

Bezimienna główna bohaterka nagle traci przyjaciela, który bardzo wiele dla niej znaczył. Pozostaje po nim pustka i wielki, przygarnięty przez niego dog arlekin. Kto miałby się nim zająć? Niechętna zwierzętom wdowa w podeszłym wieku? Nieobecna, skłócona ze zmarłym córka, która nawet nie pofatygowała się na pogrzeb?
W nagrodzonej prestiżową National Book Award z 2018 roku powieści, Sigrid Nunez w sposób błyskotliwy i przenikliwy opowiada o nowojorskim środowisku literackim, problemach starzejącego się pisarza i codziennej pracy nauczyciela akademickiego. To również historia o przyjaźni, miłości i śmierci, jak też o wartościach, jakie do naszej egzystencji wnoszą zwierzęta. Kto komu bardziej pomaga w trudnych chwilach – one nam czy my im? Wzruszająca, mądra powieść o tym, co w życiu najważniejsze.

  • 27.01, godz. 16:00, Filia nr 2 PiMBP, ul. Zebrzydowicka 30

Dyskusyjny Klub Książki: "Polska odwraca oczy” Justyna Kopińska.

W zbiorze znajdują się reportaże o dręczonych nieletnich pacjentach szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim („Oddział chorych ze strachu”), tuszowaniu przez policję najtrudniejszych spraw związanych z zabójstwami („Ten trup się nie liczy”) oraz – nigdy niepublikowana – rozmowa z żoną Mariusza Trynkiewicza osadzonego w ośrodku specjalnym w Gostyninie, zabójcy czterech chłopców.  Z reportaży Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzienia, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych dla dzieci.

  • 28.01, godz. 18:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską

Moderator: Agata Kołodziejczyk

Ałbena Grabowska - popularna i ceniona powieściopisarka, która swoje niespotykane w Polsce imię, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza bułgarskim korzeniom. Z wykształcenia lekarka, doktor nauk medycznych ze specjalizacją w neurologii i epileptologii. Za pióro chwyciła, chcąc zapisać wspomnienia związane z bułgarską gałęzią swej rodziny. W ten sposób powstała jej pierwsza książka „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Kolejną stworzyła na prośbę syna - tak został zapoczątkowany cykl o przygodach Julka – chłopca, który wolał gry komputerowe od prawdziwego życia.

Popularność wśród czytelników Ałbena Grabowska zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej sadze „Stulecie Winnych”, zekranizowanej przez Telewizję Polską. Każdy z trzech sezonów serialu emitowanego w 2019, 2020 i 2021 roku, gromadził przed ekranami ponad trzymilionową widownię. Pisarka współtworzyła serial, pojawiając się w epizodach oraz konsultując produkcję od strony historyczno-medycznej. W swoim dorobku ma również m.in. dystopijną powieść fantasy dla młodzieży („Nowy świat”), współczesne powieści obyczajowe, trzytomowy cykl „Alicja w krainie czasów”, a także kryminał „Ostatnia chowa klucz” i historyczną powieść sensacyjną „Kości proroka”. Ważną pozycją w dorobku literackim Ałbeny Grabowskiej jest powieść „Matki i córki”, która opisuje trzy pokolenia kobiet poddanych tajemniczym historycznym i osobistym traumom. Pisarka jest również autorką libretta musicalu „Pora jeziora”, wystawionego w 2020 roku przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską. Rok 2021 był rokiem jej trzech premierowych publikacji, m.in. opowieści o wydarzeniach z dziejów rodziny Winnych, poprzedzających akcję znaną z trylogii i serialu TVP.

Styczeń w rybnickiej bibliotece

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również