Wiadomości z Rybnika

Spynka w rybnickiej bibliotece

  • Dodano: 2023-01-09 06:30, aktualizacja: 2023-01-08 20:50

Od grudnia ubiegłego roku w rybnickiej bibliotece przy ul. Szafranka działa Spynka – grupa opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci ukraińskich.

Przyjdź z dzieckiem do Spynki

Spynka zorganizowana jest w formie punktu opieki dziennej, prowadzonego przez wykwalifikowane ukraińskie opiekunki. Miniżłobek mieści się na parterze biblioteki, w dawnej czytelni prasy. Punkt działa 8 godzin dziennie (od poniedziałku do piątku) i przeznaczony jest  dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat.

Spynki zakładane przez Fundację Rozwoju Dzieci im.Jana Amosa Komeńskiego z Warszawy działają już w kilku województwach, m.in. śląskim, dolnośląskim, mazowieckim, pomorskim, łódzkim, lubelskim i podkarpackim.

Spynki to miejsca dziennej opieki dla najmłodszych dzieci, ale także profesjonalnie przygotowane programy edukacyjne, których celem jest integracja dzieci z Ukrainy z rówieśnikami. Zarówno dla ukraińskich dzieci, jak i ich matek Spynki są miejscami adaptacji i integracji z lokalną społecznością. Dają poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Fundamentem Programu jest tworzenie i prowadzenie Spynek – miejsc opieki i edukacji dzieci, co daje szansę ich matkom na podjęcie pracy. Do pracy z dziećmi szkolimy i zatrudniamy osoby z Ukrainy i Polski.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również