Wiadomości z Rybnika

Spotkanie z Dagmarą Babiarz z cyklu "Podróże w Nieznane"

  • Dodano: 2019-01-24 08:00, aktualizacja: 2019-01-24 08:21

29 stycznia (wtorek) o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie z Dagmarą Babiarz z cyklu "Podróże w Nieznane" w Żółtym Młynku przy ul. św. Jana 2. Wstęp wolny.

Dagmara Babiarz urodziła się w Rzeszowie, część życia spędziła w Warszawie, kilka lat w Nowym Jorku, do chwili obecnej zmienia miejsca zamieszkania średnio co kilka lat. Oprócz ukończonych kierunków studiów jak filologia polska, historia, czy resocjalizacja ma za sobą wiele zaledwie tkniętych: np. ekonomika, dziennikarstwo, geografia. Podczas spotkania w Rybniku podróżniczka opowie o swojej wyprawie do Papui Zachodniej.

- Wyprawa do Papui Zachodniej to wyjazd, który okazał się jak dotąd jednym z najbardziej ekstremalnych i niebezpiecznych. Pojechaliśmy tam we dwójkę z Jankiem, którego poznałam dwa lata wcześniej w trakcie wyprawy Kambodżańskiej. Partnera do takiego wyjazdu szukałam pięć lat. Dwa lata przygotowywaliśmy się - bardzo starannie - do tego przedsięwzięcia, a na miejscu okazało się, iż wszystkie plany wzięły w łeb. Musieliśmy improwizować. Improwizacja zaowocowała wielotygodniowym obcowaniem z ludem papuaskim i tamtejszymi czterema plemionami żyjącymi w wioskach ukrytych wysoko w górach głęboko w dżungli. Udało się pobyć z nimi na tyle długo i blisko by poznać ich codzienność. Wzloty i upadki. Zobaczyłam na własne oczy, na czym polega walka Papuasów o niepodległość, i czym grozi. I to tam ukułam sentencję, którą teraz głoszę na tego typu prelekcjach. Nie istnieje coś takiego jak "norma". Wszystko jest relatywne i zależy od okoliczności.

Dagmarę Babiarz fascynują inne kultury i społeczności - ich życie, religie, tradycje, zwyczaje. Aby je poznać - podróżuje. Podróże nadają sens, temu, co robi, a dzielenie się wrażeniami - sens podróżom. Dlatego o tym pisze.

Jeżdżę tylko po to, by poznawać ludzi. Odmienne kultury. Często już ginące. Ich tradycje. Miejsca mnie nie interesują. Tylko ludzie. Potem staram się przekuć ich życie na historię wartą przekazania w książkach i artykułach - mówi podróżniczka.

W 2007 roku ukazała się nakładem wydawnictwa Mamiko jej debiutancka książka "Otwórz oczy" - opisy podróży i obyczajów ludzi mieszkających w najodleglejszych zakątkach świata. W styczniu 2008 roku Mamiko wydało jej kolejną książkę „Podróż za kilka zielonych”, w której autorka koncentruje się na autochtonach i kulturze najpiękniejszych zakątków USA. Wydana w 2016 r. Książka o Papui pt. „Zanim świat się udusi” jest pierwszą, w której stara się zwrócić uwagę na tendencje separatystyczne kraju i konflikty zbrojne, jakie tam mają miejsce. 2017 r. to książka „Tybet - jest o co walczyć”, w której opowiada o tym, jak zaczęło się jej podróżowanie z plecakiem, jak wiele uczy taka przygoda, o walce o niepodległość Tybetańczyków, o innych kulturach, o poszanowaniu odmienności.

Spotkanie z Dagmarą Babiarz z cyklu "Podróże w Nieznane"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również