Wiadomości z Rybnika

Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską - autorką sagi "Stulecie Winnych"

  • Dodano: 2022-04-21 07:00, aktualizacja: 2022-04-20 21:28

W najbliższy piątek, 22 kwietnia o godz. 18:00, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku odbędzie się spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską, autorką sagi "Stulecie Winnych".

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku zaprasza na spotkanie z Ałbeną Grabowską – popularną i cenioną powieściopisarką, autorką bestsellerowej sagi "Stulecie Winnych”, zekranizowanej przez Telewizję Polską.   

Spotkanie z Ałbeną Grabowską przygotowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, odbędzie się w piątek, 22 kwietnia o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej przy ul. Szafranka 7 w Rybniku. Moderatorem będzie Agata Kołodziejczyk. Wstęp jest wolny.

O autorce

Ałbena Grabowska jest popularną i cenioną powieściopisarką, która swoje niespotykane w Polsce imię, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza bułgarskim korzeniom. Z wykształcenia jest lekarką, doktorem nauk medycznych ze specjalizacją w neurologii i epileptologii.

Za pióro chwyciła, chcąc zapisać wspomnienia związane z bułgarską gałęzią swej rodziny. W ten sposób powstała jej pierwsza książka „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Kolejną stworzyła na prośbę syna - tak został zapoczątkowany cykl o przygodach Julka – chłopca, który wolał gry komputerowe od prawdziwego życia.

Popularność wśród czytelników Ałbena Grabowska zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej sadze „Stulecie Winnych”, zekranizowanej przez Telewizję Polską. Każdy z trzech sezonów serialu emitowanego w 2019, 2020 i 2021 roku, gromadził przed ekranami ponadtrzymilionową widownię. Aktualnie, na antenie TVP można zobaczyć czwarty sezon serialu.

Pisarka współtworzyła serial, pojawiając się w epizodach oraz konsultując produkcję od strony historyczno-medycznej. W swoim dorobku ma również m.in. dystopijną powieść fantasy dla młodzieży („Nowy świat”), współczesne powieści obyczajowe, trzytomowy cykl „Alicja w krainie czasów”, a także kryminał „Ostatnia chowa klucz” i historyczną powieść sensacyjną "Kości proroka”. Ważną pozycją w dorobku literackim Ałbeny Grabowskiej jest powieść "Matki i córki”, która opisuje trzy pokolenia kobiet poddanych tajemniczym historycznym i osobistym traumom. Pisarka jest również autorką libretta musicalu "Pora jeziora”, wystawionego w 2020 roku przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską. Rok 2021 był rokiem jej trzech premierowych publikacji, m.in. opowieści o wydarzeniach z dziejów rodziny Winnych, poprzedzających akcję znaną z trylogii i serialu TVP.

Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską - autorką sagi "Stulecie Winnych" / fot. PiMBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również