Wiadomości z Rybnika

Sierpień w rybnickiej bibliotece

  • Dodano: 2022-08-03 07:00, aktualizacja: 2022-08-02 18:56

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku zaprasza do zapoznania się z sierpniowymi wydarzeniami.

Sierpień 2022

  • 11.07. – 2.09., Galeria Smolna, Filia nr 8, ul. Reymonta 69 (budynek SP34)

"...Odbicia..."

Wystawa prac rybnickiej malarki Marii Budny-Malczewskiej, autorki kilkunastu indywidualnych i zbiorowych wystaw malarskich w kraju i za granicą. Wernisaż wystawy odbył się 15 lipca. Na wystawę składają się portrety, które, jak artystka sama przyznaje, są ważnym elementem jej twórczości. Więcej: www.biblioteka.rybnik.pl/wystawa-prac-marii-budny-malczewskiej-w-galerii-smolna

  • 8.08. – 31.08., Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Wystawa fotografii fundacji Orla Straż, prezentujących mieszkańców ośrodka dla dzieci i wdów OurBridge w Khanke w irackim Kurdystanie. Ośrodek jest bezpieczną przystanią dla kobiet i dzieci, ocalonych z niewoli tzw. Państwa Islamskiego. Fundacja Orla Straż zajmuje się m.in. pomocą humanitarną skierowaną do ofiar terroryzmu.

  • 17.08., godz. 16:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

"Piąta strona świata” - spektakl dla dzieci w wykonaniu grupy teatralnej Kalejdoskop. Proekologiczna bajka zawierająca elementy edukacyjne, związane z bezpieczeństwem w domu i na drodze. Wstęp wolny.

  • 25.08., godz. 16:00, Filia nr 2 PiMBP, ul. Zebrzydowicka 30

Dyskusyjny Klub Książki: "Rodzina" Monika Jaruzelska

Poprzednia książka Moniki Jaruzelskiej „Towarzyszka Panienka” była głośnym wydarzeniem i stała się bestsellerem. Córka generała opowiedziała w niej historię swojego życia. W wydanej w 2014 roku "Rodzinie” autorka kreśli sylwetki rodziców, rozmawia z ojcem i matką o niełatwych relacjach rodzinnych. Zamieszcza fragmenty dziennika, w którym notuje zdarzenia bolesne, ale też radosne.

Wakacje z biblioteką - harmonogram:

KLUB POSZUKIWACZY PRZYGÓD – Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7

Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 6-11 lat będą się odbywać w Oddziale dla dzieci i młodzieży, w każdy sierpniowy wtorek (dzieci 6-8 lat) oraz czwartek (dzieci 9-11 lat), od godz. 11:00 do 13:00. 

WIERZBOWA CZYTELNIA NA SMOLNEJ - Filia nr 8, ul. Reymonta 69 (Smolna)

W sierpniowe bezdeszczowe piątki, od godz. 15:00 do 16:30 biblioteka w dzielnicy Smolna zaprasza czytelników do plenerowej „Wierzbowej czytelni na Smolnej". Pod wierzbą, w bezpośrednim sąsiedztwie biblioteki, będzie można czytać książki i prasę. Można przyjść z własną lekturą. Najmłodszych czytelników zapraszamy wraz z opiekunami.

ZGADNIJ, GDZIE CZEKA NA CIEBIE SOWA? - Filia nr 4, ul. Za Torem 3b (Paruszowiec-Piaski)

W ramach zaplanowanej na sierpień wakacyjnej zabawy bibliotecznej „Zgadnij, gdzie czeka na ciebie sowa?” młodzi czytelnicy będą poszukiwali sów z kolorowego filcu, gliny lub modeliny, wykonanych przez dzieci z działającej w dzielnicy Paruszowiec-Piaski Placówki Wsparcia Dziennego. Sowy będą ukryte w sąsiedztwie bibliotecznej Filii nr 4. Wskazówki ułatwiające ich lokalizację można otrzymać w Filii nr 4 oraz na jej facebookowym profilu Odczytajmy Paruszowiec. 

WAKACYJNE SPOTKANIE Z KSIĄŻECZKĄ – Filia nr 4, ul. Za Torem 3b (Paruszowiec-Piaski)

11 sierpnia o godz. 10:30, Filia nr 4 zaprasza na Spotkanie z książeczką - zajęcia animacyjne dla dzieci w wieku 0-3 z elementami biblio - i arteterapii oraz sensoplastyki. Spotkania z książeczką to zajęcia adresowane do rodziców z dziećmi od 0 do 3 lat, pragnących wzbogacić swoją wiedzę w zakresie możliwości i potrzeb rozwojowych małego dziecka. Każde spotkanie rozpoczyna się głośnym czytaniem odpowiednio dobranej literatury dla najmłodszych. Następnie odbywają się rozwijające zajęcia animacyjne.

BAJKOWY OGRÓD MALUCHA - Filia nr 18, ul. Orzepowicka 14 B (Nowiny, plac zabaw między blokami nr 37, 39 i 22)

W tym roku plenerowe zajęcia w ramach Bajkowego ogrodu malucha zorganizowane zostały pod hasłem "Biblioteczna matematyka”. Matematyczne gry i zabawy w plenerze będą odbywać się  w sierpniu na placu zabaw przy ul. Orzepowickiej, w poniedziałki i czwartki od godz. 10:00 do 12:00 (tylko przy sprzyjającej pogodzie). W ramach zajęć zaplanowano plenerowy teatrzyk, który wystawi grupa teatralna Bajkowe Skarbki Śląska: 8 sierpnia (poniedziałek) godz. 10:00 „Przygody kapryśnej królewny” przedstawienie z elementami gwary śląskiej oraz muzyczno-teatralnymi animacjami.

Sierpień w rybnickiej bibliotece / fot. PiMBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również