Wiadomości z Rybnika

Samorządowcy z Ukrainy przyjechali do Rybnika. Rozmowy na temat działań rewitalizacyjnych

  • Dodano: 2023-12-12 11:30

5 grudnia w Rybniku pojawiła się delegacja samorządowców z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski obejrzeć modelowo prowadzone działania rewitalizacyjne.

Delegacja z Ukrainy w Rybniku

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej udziela wsparcia eksperckiego i szkoleniowego w przygotowaniu dwóch pilotażowych programów kompleksowej odbudowy (PKO) dla miasta Szostka i Konotop. PKO to nowy rodzaj dokumentu w ukraińskim systemie planowania i zagospodarowania przestrzennego, na podstawie którego będzie prowadzona odbudowa Ukrainy ze zniszczeń wojennych. W pracach nad PKO korzystamy z polskich doświadczeń z zakresu rewitalizacji miast – wskazywał Grzegorz Pragert z MFiPR.

Goście z Ukrainy mieli okazję zobaczyć Zabytkową Kopalnię Ignacy w Niewiadomiu wraz z Muzeum Pary oraz posłuchać o działaniach społecznych, które prowadzone są w zrewitalizowanych przestrzeniach.

To właśnie praca ze społecznością lokalną jest kamieniem węgielnym każdego działania rewitalizacyjnego. Bez tego inwestycje w infrastrukturę pozostaną tylko remontami – przekonywała Barbara Kazana z Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku. 

O procesie i etapach rewitalizacji kolejnych budynków, a także o roli, jaką pełni „Ignacy” dla lokalnej społeczności mieszkańców Niewiadomia opowiadał Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni.

Samorządowcy z Ukrainy zwiedzali Rybnik

Miejscem, w którym naocznie można obserwować zmiany w przestrzeni, jest dzielnica Niedobczyce. Oddolne działania mieszkańców familoka przy ul. Andersa 17 są modelowym przykładem działania rewitalizacyjnego, gdzie remont budynku jest tylko zaczynem całej serii pozytywnych zmian. O tym, jak mieszkańcy wzięli sprawę w swoje ręce i sami zagospodarowali przestrzeń ogrodu, opowiadała mieszkanka i aktywistka Elżbieta Piotrowska. Wielką rolę w budowaniu wspólnot lokalnych odgrywają centra aktywności lokalnej czy kluby mieszkańców. O działaniu Klubu Mieszkańca „Gliniok” powstałego w ramach projektów rewitalizacyjnych, realizowanych w Rybniku w minionych latach opowiadała Dorota Honisz z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS oraz aktywni mieszkańcy Niedobczyc.

Kolejnym przystankiem w rewitalizacyjnej podróży po Rybniku było Edukatorium Juliusz. Po krótkim spacerze po Śródmieściu goście zatrzymali się w 28 dzielnicy – miejscu integracji Ukraińców mieszkających w Rybniku. Mariusz Wiśniewski, prezes Stowarzyszenia 17-tka opowiadał o historii oraz roli tego miejsca w pielęgnowaniu tożsamości mniejszości ukraińskiej w naszym mieście, a także o jego aktualnej funkcji – miejsca wsparcia dla osób w kryzysie uchodźczym.

W skład delegacji ukraińskiej weszli przedstawiciele administracji regionalnej obwodu sumskiego oraz samorządów miasta Szostka, Konotop, Trościaniec, Korosteń i Głuchów. Jej celem było pogłębienie wiedzy na temat rewitalizacji obszarów miejskich w kontekście prowadzenia procesu odbudowy wspólnot terytorialnych w Ukrainie i przygotowania PKO. W tym kontekście doświadczenia z rewitalizacji w Rybniku z perspektywy urzędu miasta oraz partnerów społecznych i aktywistów miejskich mogą okazać się cenne na etapie opracowania PKO przez administrację z Ukrainy. Poza spotkaniami w Rybniku przedstawiciele z Ukrainy odbędą także spotkania i wizytacje projektów rewitalizacyjnych w Chorzowie, Katowicach i Warszawie. 

Wizyta stanowiła część projektu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej pn. „Wsparcie administracji publicznej na Ukrainie w implementacji 2 Państwowej Strategii Rozwoju Regionalnego na lata 2021-2027 w obszarze rozwoju i rewitalizacji obszarów miejskich”. Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również