Wiadomości z Rybnika

Rybnik czeka na rządowe pół miliona złotych!

  • Dodano: 2023-10-13 11:00

Przeszło pół miliona złotych to kwota, jaką Rybnik powinien otrzymać od Wojewody Śląskiego na wypłatę zaległych świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy.

Ciągłe interwencje Rybnika

Przypomnijmy, że zgodnie z obwiązującym prawem, osoby, które udzielają schronienia ukraińskim uchodźcom, mogą liczyć na rekompensatę pieniężną w wysokości 40 zł dziennie za osobę (na okres nie dłuższy niż 120 dni lub powyżej 120 dni w ściśle określonych przypadkach).

Wniosek o świadczenie pieniężne składa się do urzędu miasta, który pośredniczy w wypłacaniu rządowych środków. Niestety w mieście na wypłatę wciąż czekają wnioski, które zostały rozpatrzone pozytywnie w okresie od 21 czerwca do 20 września br.

Miasto kilkukrotnie interweniowało już w tej sprawie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim – niestety jak dotąd wciąż otrzymując tę samą informację zwrotną: „Wojewoda Śląski nie otrzymał z ministerstwa środków pieniężnych na wypłatę świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy”.

Tymczasem kwota zaległych zwrotów kosztów przekroczyła pół miliona złotych (558 680 zł). Niektórzy z wnioskodawców czekają już trzy miesiące, wielu z nich interweniuje w tej sprawie w Wydziale Polityki Społecznej UM, który choć zajmuje się weryfikacją składanych wniosków, nie ma wpływu na wypłaty środków.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również