Od 10 lat aktywizują, integrują i wspierają rybnickich seniorów. Rybnicka Rada Seniorów – doradzająca prezydentowi miasta w sprawach dotyczących osób starszych – obchodzi 10-lecie istnienia.
- 30 września w godz. 10.00-13.00 - Dzień Kultury w Domu Kultury Chwałowice - występy zespołów artystycznych z Rybnika i okolic; wystawa zdjęć strojów ludowych,
- 1 października w godz. 9.30-13.00 - Targi Senioralne w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej - prezentacja i przedstawienie oferty firm i organizacji świadczących usługi dla seniorów (na scenie oraz na stoiskach),
- 2 października - urodziny Rybnickiej Rady Seniorów (z koncertem Krystyny Giżowskiej) w Teatrze Ziemi Rybnickiej
- 3 października w godz. 9.00-11.00 - śniadanie branżowe na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy - integracja środowiska firm i organizacji pracujących z seniorami i świadczących usługi dla seniorów,
- 4 października w godz. 17.00-21.00 - potańcówka dla seniorów w Domu Kultury Niedobczyce.
Rybnicka Rada Seniorów powołana została uchwałą Rady Miasta Rybnika 18 grudnia 2013 roku. Jej pierwsze posiedzenie odbyło się w listopadzie 2014 roku.
Kto może być członkiem?
W skład RRS wchodzi 15 radnych seniorów, wybieranych na 4-letnią kadencję, w tym: 3 osoby wskazane przez Prezydenta Miasta Rybnika, 3 osoby wskazane przez Radę Miasta Rybnika oraz 9 przedstawicieli organizacji działających na rzecz osób starszych na terenie Rybnika. Członkowie rady muszą być mieszkańcami Rybnika i w dniu wyborów mieć ukończone 60 lat.
Cele i misja Rybnickiej Rady Seniorów
Jednym z głównych celów funkcjonowania Rybnickiej Rady Seniorów jest między innymi integracja międzypokoleniowa zakładająca, że każda generacja wnosi w życie społeczne rzadkie i specyficzne zasoby oraz umiejętności, wzmacniając tym samym całą społeczność.
Działania na rzecz seniorów
Powołanie Rybnickiej Rady Seniorów pozwoliło na włączanie osób starszych w życie społeczne, w działania, które mają zaspokoić ich potrzeby i rozwiązywać istotne problemy indywidualne i grupowe. Istotnym zadaniem Rady jest też podejmowanie działań, służących zmianie obrazu starości i starzenia się, zwłaszcza w środowiskach naukowców, mediach, wśród dzieci i ludzi młodych.