Wiadomości z Rybnika

Remontują Most Zamysłowski

  • Dodano: 2018-05-24 11:00

Most Zamysłowski jest bez wątpienia jednym z najciekawszych i najpiękniejszych zabytków inżynierii kolejowej. Znajdujący się na terenie Rybnika most do złudzenia przypomina antyczne, rzymskie akwedukty.

PKP PLK S.A właśnie rozpoczęły remont tego obiektu, którego charakterystyczna kamienno-betonowa architektura odzyska wkrótce dawny blask.

Cieszymy się, że możemy odnowić zabytkowy most nad Nacyną – mówi Jacek Karniewski z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., która prowadzi modernizację - To największy i najładniejszy obiekt na odcinku Rybnik-Sumina, kształtem nawiązujący do starożytnych akweduktów, zupełnie wyjątkowy na Śląsku – komentuje Karniewski.

Remont zabytkowego obiektu jest częścią realizowanej obecnie rewitalizacji linii kolejowych na odcinku od Chybia poprzez Żory i Rybnik do Nędzy. Inwestorem jest spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. W ramach prowadzonego projektu trwają również  zaawansowane prace na wiadukcie nad ul. Chwałowicką w Rybniku. 

Obiekt z historią

Doskonale znany mieszkańcom Rybnika i okolic most Zamysłowski to charakterystyczny obiekt o czterech łukach. Wybudowany w 1912 roku most uważany jest obecnie za najwybitniejszy zabytek architektury i inżynierii kolejowej na Śląsku.

Poza walorami architektonicznymi, most może poszczycić się również ciekawą historią. 1 września wraz z rozpoczęciem II wojny światowej, polscy saperzy wysadzili most chcąc zatrzymać armię niemiecką. W 1942 roku Niemcy odbudowali most, aby… zburzyć go 3 lata później, podczas wycofywania się z ziem polskich. Po wojnie, w latach pięćdziesiątych most został ponownie odbudowany – mówi Bogdan Kloch dyrektor Muzeum w Rybniku.

Rybnicki most po prawie 70 latach, zostanie wyremontowany dzięki środkom, które inwestor pozyskał z Unii Europejskiej.

Most z nowym blaskiem

Prace remontowe obejmują między innymi udrożnienie odwodnienia obiektu. Ekipy budowlane skują skamieniałe zanieczyszczenia i osady, które przez lata tworzyły się na betonowo-ceglanej powierzchni mostu. Następnie metodą strumieniowo-cierną zostanie ona dokładnie wyczyszczona. Metoda ta zwana potocznie piaskowaniem polega na podaniu pod dużym ciśnieniem drobin piasku na czyszczoną powierzchnię. Po wykonaniu czyszczenia robotnicy uzupełnią wszelkie ubytki, pęknięcia, spoiny. Most zostanie odpowiednio zabezpieczony, a elementy stalowe pokryte powłokami antykorozyjnymi. Na całym obiekcie wymieniona zostanie nawierzchnia torowa. Aby zapewnić sprawny przebieg prac, na czas remontu wyłączony zostanie jeden tor. Zakończenie prac modernizacyjnych na moście planowane jest na koniec września 2018 roku.

Droga Śródmiejska pod mostem

Aktualnie budowana przez Miasto Rybnik Droga Regionalna Racibórz-Pszczyna zakłada jednocześnie budowę Drogi Śródmiejskiej, która będzie przebiegła pod jednym z łuków Mostu Zamysłowskiego.

Droga Śródmiejska pozwoli na wyprowadzenie ruchu z zatłoczonego śródmieścia wprost na Drogę Regionalną, której parametry techniczne pozwolą na szybki, sprawny i bezkolizyjny dojazd do autostrady A1 – mówi Piotr Kuczera prezydent Rybnika - Rybniczanie kochają swoje miasto, tu chcą mieszkać ale często sytuacja zawodowa zmusza ich do pracy w aglomeracji katowickiej. Dzięki nowym inwestycjom drogowym ich czas podróży znacznie się skróci, co bezpośrednio wpłynie na codzienną jakość życia – podkreśla prezydent.

Zakończenie budowy ponad 10 km odcinka drogi Racibórz-Pszczyna i blisko kilometra drogi Śródmiejskiej planowane jest na 2019 rok.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również