Wiadomości z Rybnika

Razem przechodzą na emeryturę. Historia policjanta i jego psa "Ibajona"

  • Dodano: 2023-02-06 07:00, aktualizacja: 2023-02-05 21:11

Aspirant sztabowy Filip Waśniewski wraz ze swoim owczarkiem niemieckim "Ibajonem" razem przechodzą na zasłużoną emeryturę. Mają razem na swoim koncie wiele sukcesów. Teraz, po 9 latach służby, czworonóg będzie odpoczywał w domu swojego opiekuna, który jako mundurowy służył 25 lat w Policji. Drugi owczarek belgijski „Jarik”, którego również przewodnikiem był policjant, pozostaje w dobrej formie i nadal będzie w służbie pod opieką asp. Szymona Wieczorka.

10-letni owczarek niemiecki – Ibajon rozpoczął służbę w 2014 roku, od szkolenia w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach na kursie specjalistycznym psów służbowych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Po zakończonej adaptacji, przez kolejne lata dbał o bezpieczeństwo mieszkańców Rybnika, powiatu rybnickiego, a także Śląska. „Ibajon” podczas 9-letniej służby, wraz ze swoim przewodnikiem asp. szt. Filipem Waśniewskim, który po 25-latach służby odchodzi na emeryturę, uczestniczyli w zabezpieczeniach imprez masowych, wizytach VIP-ów oraz innych imprezach kulturalno – rozrywkowych. W przypadku interwencji dotyczących podejrzenia podłożenia ładunków wybuchowych, „Ibajon” wraz ze swoim przewodnikiem, jako pierwszy wchodzłi do pomieszczeń i sprawdzał oraz weryfikował swoim psim nosem zagrożenie. Jego specjalizacją były również niewybuchy, pozostałości po II Wojnie Światowej. Wówczas zwierze pomagało w ich identyfikacji.

To nie koniec przyjaźni

Policyjny „Ibajon” odchodzi do cywila, ale nie rozstaje się ze swoim przewodnikiem. Podczas 9 lat współpracy, zawiązała się między nimi silna więź i asp.szt. Filip Waśniewski nie wyobraża sobie, by rozstawać się ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Liczne psie zabawki i smakołyki – to prezenty, jakie otrzymał 10-letni „Ibajon” z okazji zakończenia służby. Prezenty i podziękowania dla policyjnego duetu od Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku – insp. Rafała Głucha wręczył podkom. Damian Przybyła — Naczelnik Wydziału Prewencji rybnickiej komendy.

W służbie pozostał drugi podopieczny asp. szt. Filipa Waśniewskiego, owczarek belgijski „Jarik”, który pozostanie pod opieką przewodnika — asp. Szymona Wieczorka z rybnickiej jednostki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również