Wiadomości z Rybnika

R E M - Wieczór Sztuk

  • Dodano: 2018-02-09 07:45, aktualizacja: 2018-02-08 15:34

Recital Michała Zatora, malarstwo Moniki Jonak i Tomasza Kozika, fotografia Sylwii Księżopolskiej i Łukasza Cyrus już  2 marca 2018 r. o godz. 18-tej. Wstęp wolny!

W programie Wieczoru:

- Recital Michała Zatora - harfa (Sala Kolumnowa).

- Wernisaż wystawy malarstwa Moniki Jonak i Tomasza Kozika (Galeria Kolumnowa).

- Wernisaż wystawy fotografii Łukasza Cyrusa pt. „Autoportret” (Galeria DeKa).

- Wernisaż wystawy fotografii Sylwii Księżopolskiej pt. „REM” (Galeria Drugiego Planu).

Moja dusza śpiewa poprzez Harfę
a Harfa śpiewa poprzez mnie.
Nie jesteśmy już nigdy dwoje, lecz jedno.

/Michał Zator/

Michał Zator - najprawdopodobniej jedyny harfista w Polsce i jeden z niewielu na świecie, który wykonuje na harfie autorski repertuar akompaniując sobie do śpiewu. Wielokrotnie zapraszany do współpracy przez polskie filharmonie. Półfinalista piątej edycji programu Mam Talent. Stypendysta Marszałka Wielkopolski. W swoim repertuarze posiada kompozycje klasyczne i autorskie. W pracy pomaga mu rzetelne wykształcenie otrzymane na Akademii Muzycznej w Poznaniu, która ukończył z wyróżnieniem (w klasie Profesor Katarzyny Staniewicz). Strona: www.harfista.pl.

Podczas Wieczoru Sztuk wykona własne utwory w połączeniu ze znanymi i ulubionymi przez wszystkich przebojami muzyki filmowej i klasycznej. Każdą z własnych kompozycji okrosi krótką opowieścią, która wprowadzi słuchaczy w odpowiedni nastrój. Spotkanie z muzycznym światem, o którym opowiada zalicza się do przeżyć wyjątkowych i niezapomnianych.

Monika Jonak - ur. 13.07.1988 r. w Rybniku, rysunkiem zajmuje się od najmłodszych lat, doskonali swój warsztat inspirując się sztuką znanych polskich surrealistów takich jak Zdzisław Beksiński oraz Jarosław Kukowski. Studiowała w SWSIM w Chorzowie na kierunku grafika, gdzie uczyła się malarstwa pod okiem mgr. Kaji Renkas oraz rysunku u dr. Kozłowskiej. Dziś pracuje i tworzy w Galerii Malarstwa Europejskiego w Rybniku. https://www.facebook.com/jonakmonika/.

Tomasz Kozik - ur. 07.09.1969 r. w Knurowie, zamiłowanie do rysunku odkrył w 10 roku życia, dzięki talentowi plastycznemu odbył w miarę spokojną służbę wojskową, doskonaląc tam swój warsztat. Po odbyciu służby rozpoczął kurs animatora filmów rysunkowych. Do chwili obecnej odbyło się 7 wernisaży jego obrazów i rysunków. Obecnie realizuje się w Galerii Malarstwa Europejskiego. https://www.facebook.com/tomasz.kozik.50.

Oboje artyści od stycznia br. rozpoczęli pracę nad wielkoformatową (ok. 15 m x 2,5 m) panoramą Rybnika.

Łukasz Cyrus - Wierzę, że fotografia jest jak muzyka instrumentalna, która nie potrzebuje słów czy historii, by wzbudzać emocje. Fotografia nie musi odwoływać się do czegokolwiek, co znamy, by zaistnieć i pozostać w naszej pamięci. Prawdę powiedziawszy myślę, że im dalej jej do rzeczywistości, tym bardziej możemy ją docenić i cieszyć się nią taką, jaką jest, gdyż już nie naśladuje niczego. Odkleja się od rzeczywistości. Fotografia odklejona daje nieskończone możliwości interpretacji, gdyż sama nie jest skończona. Nie można porównać jej do oryginału, gdyż ten jest ze świata, którego ona nie próbuje naśladować. W jej obliczu słowa tracą swoją moc. Zatem brak sposobu, by fotografię odklejoną opisać. Trzeba jej doświadczyć zmysłami. Fotografia odklejona pochodzi ze świata emocji i wyobraźni. Emocjami i wyobraźnią należy ją odbierać.

Autoportret - wyabstrahowana, geometryczna struktura świata pochwycona w obrazie jest nośnikiem uczuć, emocji i wrażliwości fotografującego. Zdjęcia z cyklu „Autoportret” nie przybliżają nikogo do poznania prawdy o miejscach sfotografowanych. Zdradzają one osobiste spojrzenie autora. Zdjęcia te przestają być obrazem swojego odniesienia, a stają się obrazem swojego stwórcy. Aparat fotograficzny patrzy w obie strony. Kiedy robię zdjęcie tego, co przede mną, jednocześnie fotografuję to, co głęboko we mnie.

Sylwia Księżopolska - urodzona w 1993 roku. Studentka III roku fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Obszarem jej zainteresowań jest natura i formy jakie się z niej wydobywają. Szuka miejsc gdzie światło wychodzi z mroku, starając się wydobyć nastój niepokoju i tajemnicy.

REM - etap snu gdzie występuje wysoka aktywność mózgu, oddech jest nieregularny, wzrasta częstość skurczów serca, pojawiają się marzenia senne. Epizody snu paradoksalnego normalnie powtarzają się co 90 minut i trwają od 5 do 30 minut. To czas kiedy nasza podświadomość się uaktywnia. Odchodzimy w miejsca za którymi tęsknimy. Szukamy tego czego nam brakuje, tego co było i już nigdy się nie powtórzy. Ujawniają się nasze obawy i niepokoje. Widzimy więcej. Sen REM daje mniej wypoczynku niż sen wolnofalowy. Jego funkcja nie jest znana.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również