Wiadomości z Rybnika

"Przestrzenie chwili” Karolina Mostek

  • Dodano: 2018-01-16 09:30

Prace autorki będzie można oglądać od 17 stycznia do 28 lutego w Galerii Smolna (Filia nr 8 przy SP 34).

Karolina Mostek urodziła się w 1982 r. w Krakowie. Na co dzień jest architektem, ale w życiu ma dużą słabość do swojej córki, fotografii, żeglarstwa, roweru, Skandynawii. Największą przyjemność daje jej sam akt robienia zdjęcia. Lubi techniki analogowe, nie stroni od slajdów, negatywów jak i bardziej archaiczny technik jak pinhole i odbitki w technice gumy. To wszystko posiada bardzo ważną zaletę. Wymusza zatrzymanie się. W dobie pośpiechu i aparatów cyfrowych, gdy robienie zdjęć stało się niebywale masowe i bezmyślne, szacunek do każdej klatki jest dla artystki o wiele cenniejsze niż tysiące megapikseli wykonanych aparatem cyfrowym.

Wystawa Przestrzenie chwili przedstawia cykl obrazów z Islandii i Norwegii. Zostały zebrane podczas kilku podróży dwóch osób
(mamy - autorki prac i małoletniej córeczki - bohatera) Wyprawy te były czasem eksploracji wewnętrznych możliwości, budowania bliskości, wnikania w nieznane kraje, spotkań z ludźmi.

Czas płynął tam wolno - w tempie pokonywania przestrzeni przy pomocy roweru lub jachtu, mieszkania w namiocie na pustkowiach. Odczuwania wszystkimi zmysłami zapachów trawy, kamieni, morza, dźwięków wiatru, deszczu, temperaturę widoków, kolory światła. Podczas tych wypraw czas jakby przestawał istnieć bo albo trwał tam dzień polarny albo noc polarna.
Rytm dnia przestał być związany z zegarkiem tylko kształtował się spontanicznie od potrzeb podróżników. Ciągnące się kilometrami łąki, góry, pola lawowe, fiordy, doliny stały się miernikiem życia. Czy udało się to zapisać w zdjęciach pozostaje w ocenie widza.

Na wernisaż wystawy zapraszamy 19 stycznia o godz.: 18:00

17 stycznia - 28 lutego 2018 r.
Filia nr 8 PiMBP
Galeria Smolna
ul. Reymonta 69

"Przestrzenie chwili” Karolina Mostek

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.