Wiadomości z Rybnika

Przed nami wrzesień - czy rybnickie szkoły są gotowe na powrót uczniów?

  • Dodano: 2021-08-26 16:30, aktualizacja: 2021-08-27 17:05

Za kilka dni 1 września, rozpoczęcie roku szkolnego. Rybnickie szkoły, jak co roku przygotowują się na otwarcie. Dzieci i młodzież wracają do nauczania stacjonarnego w szkolnych klasach.
Jak rozpocznie się nowy rok szkolny i czy uczniowie sobie poradzą?

Koniec wakacji - czas do szkoły!

Po 2 miesiącach odpoczynku, czas wrócić do nauki w szkolnych murach. Po długim okresie lockdownów i nauki zdalnej w domach, uczniowie ponownie wrócą do szkolnych ławek. Będą mogli odnowić relacje z rówieśnikami, co w obecnych czasach istotne jest dla zdrowia psychicznego młodych osób. Również nauczanie powróci na właściwe tory. Nauczyciele, zdecydowanie łatwiej będą mogli przekazać wiedzę uczniom oraz kontrolować ich poziom wiedzy. Liczymy, na to iż utrzyma się to jak najdłużej. Miejmy nadzieję, że pandemia nie zmusi dzieci do ponownego powrotu do domów. Jeśli jednak, pojawią się kolejne zachorowania, to szkoły nauczone już poprzednimi doświadczeniami, są w stanie sobie poradzić.

Nauczanie zdalne a tradycyjne metody

Lekcje we własnym pokoju, sprawdzian przed laptopem - to zdecydowanie pozytywna strona lockdownu dla uczniów. Jednak brak bezpośredniej kontroli ze strony nauczycieli, umożliwiało dzieciom i młodzieży swobodną naukę lub jej brak.

Nauczanie w formie zdalnej przyniosło wiele dobrego i nowego. Otworzyło nowe sposoby i formy nauki, które zostaną już z nami na kolejne lata. Wypracowanie nowych metod, umożliwiło szybszy i łatwiejszy kontakt nauczycieli z uczniami poza szkołą. W przypadkach kryzysowych, takich jak nagła pandemia przystosowanie szkół do innej formy nauczania, nie będzie już problemem. 

Jednakże tradycyjne metody i nauczanie stacjonarne pozwalają na bardziej efektywny i dokładny system nauczania. Nauczyciele mają większą kontrolę nad rezultatem i efektami nauki. Bezpośredni kontakt poprawia relacje z rówieśnikami i stan psychiczny dzieci. Lekcje wychowania fizycznego pomagają w utrzymaniu kondycji, jej poprawę jak i stan zdrowia fizycznego. Kilkugodzinne zajęcia przed laptopem pogarszają nie tylko kondycję dziecka ale również wzrok. Dlatego tak ważny jest powrót do normalności. 

Powrót po nowe doświadczenia

Przed młodymi mieszkańcami Rybnika nowe wyzwania i doświadczenia w nadchodzącym roku szkolnym. Powrót niesie obawy ale również wiele pozytywów jak kontakt z kolegami i koleżankami z klasy. Niektórzy rozpoczynają kolejny etap, rozpoczynając kształcenie w szkole średniej. Inni kontynuują naukę w tej samej szkole. Przed każdym z nich czysta karta, jak wykorzystają ją w kolejnym roku, zależy tylko od nich.

Jak wasze nastroje przed rozpoczęciem roku szkolnego? Życzymy powodzenia i czekamy na komentarze


Źródło: Sara Konopelska

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również