Wiadomości z Rybnika

Projekt "Magiczna Silesia - ze sztuką ku trzeźwości"

  • Dodano: 2018-04-13 15:00

W magicznej dzielnicy Rybnika: Paruszowiec-Piaski, na wiosnę rozpoczyna się wyjątkowy projekt artystyczno - społeczny, w ramach którego organizatorzy zaplanowali szereg warsztatów z dziedziny malarstwa, rzemiosła, fotografii, muzyki i teatru, a także komunikacji społecznej.

Projekt "Magiczna Silesia - ze sztuką ku trzeźwości" dedykowany jest dzieciom i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym, również ze szkół ponadpodstawowych i zawodowych.

W sezonie letnim w ramach projektu zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta naJarmark Rękodzieła i Rzemiosła "Magiczna Silesia", który odbędzie się na terenie osiedla patronackiego Huty Silesia. Osiedle to ma swoje miejsce na mapie święta Szlaku Zabytków Techniki, otrzymało tytuł „Obiektu zaprzyjaźnionego Industriady”,

Na finał zimową porą odbędzie się spotkanie, w którym uczestnicy warsztatów zaprezentują swoje dzieła i zaproszą swoich bliskich na spotkanie z muzyką przy stole pełnym obfitości. Ważnym punktem całego projektu jest promowanie stylu życia w trzeźwości, zajęcia z trenerem trwałego rozwoju oraz wsparcie psychologa.

Warsztaty "Magiczna Silesia - ze sztuką ku trzeźwości" odbywać będą się w dawnej poczcie w Rybniku przy ul. Przemysłowej 17 w dzielnicy Paruszowiec - Piaski.

Zapisyna warsztaty już trwają, zapraszamy dzieci i młodzież z dzielnicy Paruszowiec - Piaski i okolic…

Zapisy: 604 831 154 lub magicznasilesia@gmail.com Na wszystkie warsztaty WSTĘP WOLNY!

Od kwietnia do czerwca oraz od września do listopadaśrednio raz w miesiącu odbędzie się 6 warsztatów, po 2 godziny lekcyjne każdy

Warsztaty odbywać będą się w poszczególnych dziedzinach:

1. RZEMIOSŁO: Warsztaty obejmować będą tworzenie artystycznych produktów użytecznych, odrestaurowywanie przedmiotów, zdobnictwo, tworzenie designu związanego z dziedzictwem naszego miasta jakim jest Huta Silesia oraz elementy rękodzieła: robienie na drutach, ozdoby, itp.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. Terminy: Zapraszamy we wtorki w godzinach od 16:30 do 18:00 w dniach: 17.04, 22.05, 19.06, 18.09, 23.10, 20.11

2. MALARSTWO:W trakcie warsztatów uczestnicy poznają podstawowe pojęcia związane z malarstwem, rysunkiem i designem poprzez działanie w różnych technikach rysunkowych i malarskich. Poznają także znaczenia słów: kompozycja, światłocień, perspektywa, proporcje, weduta, sztafaż, pejzaż… i wiele innych.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 16 lat, małe dzieci (4-7 lat) zapraszamy z opiekunami.

Terminy: Zapraszamy we wtorki w godzinach od 16:30 do 18:00

w dniach: 24.04, 15.05, 12.06, 11.09, 16.10, 13.11

3. MUZYKA:Laboratorium Trzaskodźwięków: W trakcie warsztatów uczestnicy wykonywać będą instrumenty z materiałów przeznaczonych do recyklingu - dęte, strunowe, perkusyjne oraz obiekty dźwiękowe, zbudują różne instrumenty: małe, duże, akustyczne, elektroniczne i poznają sposoby wydobycia dźwięku. Każdy z uczestników będzie mógł zbudować swój wymyślony instrument zabrać ze sobą do domu.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 12 lat, małe dzieci zapraszamy z opiekunami 4-7.

Terminy: Zapraszamy we wtorki w godzinach od 16:30 do 18:00

w dniach: 8.05, 29.05, 26.06, 25.09, 30.10, 27.11

4. FOTOGRAFIA: Na zajęciach uczestnicy poznają abecadło fotograficzne, dowiedzą się, czym jest fotografia i dlaczego była i jest dla nas tak ważna. Sami przekonają się, czym jest malowanie światłem. W końcu uczestnicy - po dawce praktycznych wskazówek - chwycą za aparat, aby samodzielnie sfotografować emocje, zamrozić ruch, a przede wszystkim opowiedzieć o sobie i otaczającym świecie.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 19 lat.

Terminy: Zapraszamy w czwartki w godzinach od 16:30 do 18:00

w dniach: 19.04, 10.05, 14.06, 13.09, 11.10, 15.11

5. TEATR:Warsztaty przybliżą uczestnikom sztukę teatralną jako narzędzie wspierające w wyrażaniu emocji, uczestnicy będą mogli tworzyć miniatury artystyczne o tematyce dotyczącej ich codziennego życia, idei, wyobrażeń, marzeń. Zajęcia oparte będą na interaktywnym działaniu uczestników, sztuce performance, na nowoczesnej konwencji sztuk alternatywnych: scenicznych, plastycznych, ruchowych i śpiewaczych.

Warsztaty dla młodzieży w wieku od 9 do 19 lat.

Terminy: Zapraszamy w czwartki w godzinach od 16:30 do 18:00

w dniach: 26.04, 17.05, 21.06, 20.09, 18.10, 22.11

6. SPOŁECZNOŚĆ:W ramach warsztatów społecznych poruszymy ważne tematy dla uczestników, poznamy siebie nawzajem, nauczymy się rozpoznawać i wyrażać swoje emocje, komunikować się z innymi oraz bronić swoich praw i granic. Warsztaty odbywać będą się z trenerem trwałego rozwoju, w ramach których prowadzone będą zajęcia socjoterapeutyczne z zakresu kompetencji społecznych uwzględniających pracę z emocjami, integrację, komunikację, asertywność, stres i relaksację, autoprezentację, a wszystko to z wykorzystaniem aktywnych form warsztatowych, edukacji pozaformalnej oraz ćwiczeń, gier ruchowych i zabaw przeznaczonych dla dzieci i młodzieży oraz prelekcje na temat życia bez uzależnień i spotkania z psychoterapeutą.

Warsztaty dla młodzieży w wieku od 13 do 19 lat.

Terminy: Zapraszamy w czwartki w godzinach od 16:30 do 18:00

w dniach: 24.05, 7.06, 28.06, 27.09, 25.10, 29.11


Projekt "Magiczna Silesia - ze sztuką ku trzeźwości"

Koordynator projektu:Estera Manderla - Stowarzyszenie Artystyczne Uwagi wARTe,

Opiekun artystyczny projektu: Dominika Stach - Stowarzyszenie Instytut Społeczny Silesia,

Rzecznik prasowy projektu:Mariola Rodzik-Ziemiańska - Port Sztuki,

Warsztaty w poszczególnych dziedzinach prowadzą:

Rzemiosło: Magdalena Sojka

Malarstwo: Dominika Stach

Muzyka: Tomasz Manderla i Dominika Kierpiec-Kontny

Fotografia: Mateusz Paszek

Teatr i Społeczność: Mariola Rodzik-Ziemiańska

Opieka psychologiczna: Tomas Lepszy

Projekt "Magiczna Silesia - ze sztuką ku trzeźwości" realizowany jest przez Stowarzyszenie Instytut Społeczny Silesia, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Artystycznym Uwagi wARTE i Portem Sztuki.


Projekt dofinansowany przez Urząd Miasta Rybnik

Projekt "Magiczna Silesia - ze sztuką ku trzeźwości"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również