Wiadomości z Rybnika

Premiera filmu o Jerzym Malcherze

  • Dodano: 2018-02-15 10:30

"Jerzy Malcher - między Londynem a Rybnikiem" - to tytuł filmu Adama Grzegorzka, którego premiera już w sobotę 17 lutego br. o  godz. 18.00 w Domu Kultury Chwałowice. Wstęp wolny.


„Jerzy Malcher - między Londynem a Rybnikiem” to fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o losach pochodzącego z Chwałowic Jerzego Malchera. Nieznany szerzej chwałowiczanin jest jedną z najbardziej niezwykłych postaci Rybnika.

Jerzy Malcher przyszedł na świat w rodzinie górniczej, przed wojną ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, popłynął nad Bałtyk kajakiem wraz z chwałowickimi harcerzami, walczył w kampanii wrześniowej, był tajnym kurierem i cichociemnym.

To dzięki jego wysiłkom polscy jeńcy Wehrmachtu byli przerzucani do oddziałów generała Władysława Andersa, to on stworzył Brytyjczykom pion lingwistyczny w ministerstwie obrony. Instytucja ta działa do dzisiaj i służy szkoleniu ludzi o pokroju Jamesa Bonda.

Jerzy Malcher jest także autorem dwóch anglojęzycznych publikacji o ludobójstwie dokonanym na Polakach przez Sowietów i o upolitycznieniu wojska polskiego w czasach PRL-u. Niezwykły człowiek, harcerz, żołnierz armii polskiej, kurier ruchu oporu, oficer brytyjskiego wywiadu, pisarz, krótko mówiąc bohater.

Film powstał przy udziale pasjonatów historii z Rybnika i okolic pragnących zachować i wypromować tę cząstkę nie tak bardzo znanej lokalnej historii.

W programie wieczoru:

  • 18.00 - opowieść dr Jana Krajczoka o Jerzym Malcherze
  • 18.30 - „Jerzy Malcher - między Londynem a Rybnikiem” - premiera filmu.

Projekcji filmu towarzyszyć będzie wystawa fotografii Mariusza Węglorza, Damiana Machnika i Adama Grzegorzka dokumentująca pracę zespołu filmowego podczas realizacji filmu.

Produkcja filmu możliwa była dzięki realizacji zadania publicznego pn. „Rybnik reWITA” w ramach projektu „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Cały proces powstawania filmu można prześledzić na FB stronie projektu  =>Jerzy Malcher - Projekt filmowy.

Premiera filmu o Jerzym Malcherze

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również