Wiadomości z Rybnika

Pozimowe łatanie rybnickich dróg

  • Dodano: 2021-03-03 07:00, aktualizacja: 2021-03-02 20:51

Tak zwane przełomy zimowe, zwane też potocznie dziurami, to tradycyjny, przedwiosenny krajobraz na większości polskich dróg. Nie inaczej jest w Rybniku.

Rybnickie Służby Komunalne reagują na bieżąco na zgłoszenia o ubytkach w nawierzchniach asfaltowych i - o ile tylko pozwala na to pogoda - prowadzone są cząstkowe remonty i uzupełnianie powstałych w drodze dziur.

- W sezonie zimowym, w krótkich okresach bez opadów śniegu dokonywaliśmy uzupełniania ubytków masą asfaltobetonową używaną na zimno, którą można stosować w temperaturach do -5 st. C – mówi Przemysław Grycman, dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych. - Bezpośrednio po ustaniu okresu mrozów, kiedy można już było uruchomić recykler do asfaltu, skorzystaliśmy z tej możliwości i od dwóch tygodni prowadzimy remonty masą na gorąco, odzyskiwaną z gruzu asfaltowego przy pomocy tego urządzenia – dodaje.

We wtorek 2 marca, rybniccy drogowcy po raz pierwszy pobrali masę asfaltową z otaczarni, której praca także uzależniona jest pogody  – otaczarnia nie może pracować kiedy temperatura spada poniżej zera.

- Korzystamy z każdej możliwości uzyskania materiału służącego do przeprowadzenia remontów nawierzchni i kierujemy do tego maksymalną ilość brygad roboczych, by jak najszybciej usunąć tak uciążliwe dla kierowców ubytki – zapewnia dyrektor Grycman.

Poniżej kilka ciekawostek, w postaci liczb, dotyczących dokonywanych przez RSK remontów drogowych:

  • masą asfaltową na zimno, w okresie od połowy listopada 2020 do połowy lutego 2021, uzupełniono około 370 m2 ubytków,
  • masą przetwarzaną w recyklerze, w okresie ostatnich dwóch tygodni, uzupełniono około 1 500 m2 ubytków,
  • w okresie kiedy aura na to pozwalała (pracownicy nie musieli pracować przy zimowym utrzymaniu dróg i chodników) przy zastosowaniu materiału na zimno, codziennie przy uzupełnianiu ubytków pracowało od 5 do 6 brygad pracowniczych,
  • kiedy tylko temperatura na to pozwoliła uruchomiony został recykler do asfaltu, i za pomocą masy przetwarzanej w tej maszynie prowadzono remonty przy użyciu 5 brygad roboczych dziennie (3 brygady na zmianie pierwszej i 2 na drugiej)
  • od 2 marca br. prowadzone są remonty przy pomocy masy asfaltowej wytwarzanej w otaczarni, w sile 4 brygad dziennie (dwie na I zmianie, dwie na II zmianie)
  • od 1 marca br. frezowana jest odcinkowo nawierzchnia w ciągu ul. Hetmańskiej - jej stan po okresie zimowym nie nadawał się do remontu cząstkowego ze względu na mnogość ubytków. Planowane jest, niezależnie od dokonywanych remontów cząstkowych, wykonanie tam nakładki asfaltowej na wyfrezowanych odcinkach w dniach od 3 do 5 marca br.

Rybnickie Służby Komunalne na bieżąco patrolują drogi w granicach miasta Rybnika, starając się reagować na wszystkie zgłoszenia dotyczące powstających ubytków i w miarę możliwości na bieżąco je uzupełniać. Warto jednak pamiętać, że przy ustalaniu kolejności wykonywania prac na poszczególnych ulicach brana jest pod uwagę kategoria drogi i ilość przemieszczających się nią pojazdów. Pierwszeństwo w remontach mają oczywiście główne ciągi komunikacyjne i drogi w centrum, z których korzysta najwięcej użytkowników. Codziennie jednak przynajmniej dwie brygady zajmują się uzupełnianiem ubytków na drogach dojazdowych, osiedlowych i innych równie ważnych dla mieszkańców naszego miasta i innych użytkowników.

Pozimowe łatanie rybnickich dróg

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.