Wiadomości z Rybnika

Pozimowe łatanie rybnickich dróg

  • Dodano: 2021-03-03 07:00, aktualizacja: 2021-03-02 20:51

Tak zwane przełomy zimowe, zwane też potocznie dziurami, to tradycyjny, przedwiosenny krajobraz na większości polskich dróg. Nie inaczej jest w Rybniku.

Rybnickie Służby Komunalne reagują na bieżąco na zgłoszenia o ubytkach w nawierzchniach asfaltowych i - o ile tylko pozwala na to pogoda - prowadzone są cząstkowe remonty i uzupełnianie powstałych w drodze dziur.

- W sezonie zimowym, w krótkich okresach bez opadów śniegu dokonywaliśmy uzupełniania ubytków masą asfaltobetonową używaną na zimno, którą można stosować w temperaturach do -5 st. C – mówi Przemysław Grycman, dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych. - Bezpośrednio po ustaniu okresu mrozów, kiedy można już było uruchomić recykler do asfaltu, skorzystaliśmy z tej możliwości i od dwóch tygodni prowadzimy remonty masą na gorąco, odzyskiwaną z gruzu asfaltowego przy pomocy tego urządzenia – dodaje.

We wtorek 2 marca, rybniccy drogowcy po raz pierwszy pobrali masę asfaltową z otaczarni, której praca także uzależniona jest pogody  – otaczarnia nie może pracować kiedy temperatura spada poniżej zera.

- Korzystamy z każdej możliwości uzyskania materiału służącego do przeprowadzenia remontów nawierzchni i kierujemy do tego maksymalną ilość brygad roboczych, by jak najszybciej usunąć tak uciążliwe dla kierowców ubytki – zapewnia dyrektor Grycman.

Poniżej kilka ciekawostek, w postaci liczb, dotyczących dokonywanych przez RSK remontów drogowych:

  • masą asfaltową na zimno, w okresie od połowy listopada 2020 do połowy lutego 2021, uzupełniono około 370 m2 ubytków,
  • masą przetwarzaną w recyklerze, w okresie ostatnich dwóch tygodni, uzupełniono około 1 500 m2 ubytków,
  • w okresie kiedy aura na to pozwalała (pracownicy nie musieli pracować przy zimowym utrzymaniu dróg i chodników) przy zastosowaniu materiału na zimno, codziennie przy uzupełnianiu ubytków pracowało od 5 do 6 brygad pracowniczych,
  • kiedy tylko temperatura na to pozwoliła uruchomiony został recykler do asfaltu, i za pomocą masy przetwarzanej w tej maszynie prowadzono remonty przy użyciu 5 brygad roboczych dziennie (3 brygady na zmianie pierwszej i 2 na drugiej)
  • od 2 marca br. prowadzone są remonty przy pomocy masy asfaltowej wytwarzanej w otaczarni, w sile 4 brygad dziennie (dwie na I zmianie, dwie na II zmianie)
  • od 1 marca br. frezowana jest odcinkowo nawierzchnia w ciągu ul. Hetmańskiej - jej stan po okresie zimowym nie nadawał się do remontu cząstkowego ze względu na mnogość ubytków. Planowane jest, niezależnie od dokonywanych remontów cząstkowych, wykonanie tam nakładki asfaltowej na wyfrezowanych odcinkach w dniach od 3 do 5 marca br.

Rybnickie Służby Komunalne na bieżąco patrolują drogi w granicach miasta Rybnika, starając się reagować na wszystkie zgłoszenia dotyczące powstających ubytków i w miarę możliwości na bieżąco je uzupełniać. Warto jednak pamiętać, że przy ustalaniu kolejności wykonywania prac na poszczególnych ulicach brana jest pod uwagę kategoria drogi i ilość przemieszczających się nią pojazdów. Pierwszeństwo w remontach mają oczywiście główne ciągi komunikacyjne i drogi w centrum, z których korzysta najwięcej użytkowników. Codziennie jednak przynajmniej dwie brygady zajmują się uzupełnianiem ubytków na drogach dojazdowych, osiedlowych i innych równie ważnych dla mieszkańców naszego miasta i innych użytkowników.

Pozimowe łatanie rybnickich dróg

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również