Wiadomości z Rybnika

Policyjni wodniacy pomogli żeglarzowi na Zalewie Rybnickim

  • Dodano: 2023-07-24 12:30

Rybniccy policjanci, którzy pełnią służbę w sezonowej komórce policji wodnej, patrolując Zalew Rybnicki, zauważyli wywróconą żaglówkę.

Szybka akcja ratunkowa nad Zalewem Rybnickim

Policyjni wodniacy z rybnickiej komendy dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Tak też było wczoraj na Zalewie Rybnickim. Około godziny 12.30 mundurowi zauważyli wywróconą łódź żaglową. Mundurowi natychmiast ruszyli z pomocą mężczyźnie, który wpadł do wody. W międzyczasie do żeglarza podpłynęli turyści na rowerku wodnym. Po szybkiej akcji ratunkowej 61-latek bezpiecznie trafił na brzeg. Następnie stróże prawa wraz z komandorem klubu żeglarskiego postawili łódź i odholowali żaglówkę na brzeg.

Policjanci przypominają, co zrobić, gdy żaglówka się wywróci – przede wszystkim należy zachować zimną krew, nie panikować i pamiętać, że zawsze w przypadku wywrotki każdego żeglarza obowiązuje zasada: nie wolno odpływać od jednostki pływającej. W przypadku gdy nie możemy samodzielnie postawić jachtu, należy wezwać pomoc. Jednostka pływająca, która zauważy takie zdarzenie niezwłocznie, powiadamia służby ratunkowe, dzwoniąc na telefon alarmowy 112.

Bezpieczeństwo nad wodą

Nigdy nie łączmy wypoczynku nad wodą z alkoholem, bo to połączenie często prowadzi do tragicznych w skutkach zdarzeń. Korzystając ze sprzętu pływającego, zakładajmy kamizelki ratunkowe, które są indywidualnym środkiem bezpieczeństwa. Na każdej jednostce pływającej muszą znaleźć się środki ratunkowe, takie jak kamizelki ratunkowe, asekuracyjne itd., które zawsze powinny znajdować się w miejscu widocznym i dostępnym, a najlepiej, żeby osoby, które wypływają na wodę, miały je już na sobie. Schowane głęboko w bakiście na nic się nie przydadzą.

Policyjni wodniacy pomogli żeglarzowi na Zalewie Rybnickim / fot. KMP Rybnik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również