Wiadomości z Rybnika

Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych

  • Dodano: 2018-01-26 09:30

W nocy z 24 na 25 stycznia na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w całym kraju przeprowadzone zostało ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Pracowników OPS-u wspomogli policjanci z rybnickiej komendy. Wspólnie sprawdzali miejsca, gdzie przebywają osoby dotknięte bezdomnością.

Co roku, na terenie całego kraju przeprowadzane jest ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędne do podejmowania wszelkich działań mających na celu ograniczenie negatywnych skutków bezdomności w Polsce.

Podczas nocnej akcji policjanci z wydziału prewencji rybnickiej komendy, wspólnie z pracownikiem socjalnym zajmującym się problemem bezdomności w Rybniku, sprawdzali miejsca przebywania bezdomnych. Skontrolowali prawie 30 miejsc. W trakcie prowadzonych działań napotkali 6 osób, które odmówiły przyjęcia jakiejkolwiek pomocy, a także nie chciały skorzystać z możliwości udania się do schroniska dla osób bezdomnych. Podczas kontroli mundurowi potwierdzali tożsamość osób i sprawdzali czy nie są poszukiwane. Zwracali też uwagę na warunki w jakich przebywają te osoby.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon.

  • Przypominamy, że co roku, od listopada działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
  • Osoby bezdomne przebywające na terenie miasta Rybnika, wymagające schronienia, mogą kontaktować się z zespołem do spraw bezdomności mieszczącym się w Rybniku przy ulicy Białych 7 (pokój 214 i 215 II piętro) - tel. (32) 426 35 51. Więcej informacji tutaj.
  • Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.
  • Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie BEZDOMNOŚĆ.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również