Wiadomości z Rybnika

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w Rybniku. Zobacz relację!

  • Dodano: 2023-03-22 07:00, aktualizacja: 2023-03-21 22:50

21 marca to nie tylko 1 dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Obchody tego wyjątkowego święta rozpoczęły się w samo południe na rybnickim rynku.

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa

Data obchodów nie jest przypadkowa – wiąże się z istotą Zespołu Downa, a więc – trisomią 21 chromosomu. Rozpoczynająca się w tym dniu wiosna jednocześnie symbolizuje narodziny ludzi niezwykłych. I właśnie Ci wyjątkowi ludzie, wraz ze swymi rodzinami i zaprzyjaźnionym środowiskiem, pojawili się we wtorek, 21 marca, na rybnickim rynku.

Nie zabrakło oficjalnego powitania, podczas którego prezydent Rybnika Piotr Kuczera podkreślał, jak ważne jest zwiększanie świadomości dotyczącej zespołu Downa oraz zwracanie uwagi na jak najpełniejszą integrację społeczną osób z niepełnosprawnościami. 

Po części oficjalnej, swoimi talentami popisali się bohaterowie dnia – zebrani na rynku mogli posłuchać występu bębniarzy – zespołu stworzonego przez osoby z Zespołem Downa i ich rodziców.

Najważniejszą częścią wydarzenia była dekoracja drzew na rynku kolorowymi skarpetkami będącymi synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa.

Świętowanie zwieńczyło wspólne zdjęcie i zabawa na rynku prowadzona przez wodzireja.

Organizatorem wydarzenia było Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Warsztat Terapii Zajęciowej "Przystań" w Rybniku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również