Wiadomości z Rybnika

Nowatorskie rozwiązania społeczne w Rybniku

  • Dodano: 2022-03-21 07:00, aktualizacja: 2022-03-20 13:51

Aż pięć pomysłów na innowacje społeczne zostanie przetestowanych w Rybniku w ramach Inkubatora Innowacji Społecznych - projektu realizowanego wspólnie przez Fundację Fundusz Współpracy oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych.

Nowatorskie rozwiązania

Na wyzwania w obszarze zielonych i białych miejsc pracy, postawione przez Miasto Rybnik, odpowiedzieli innowatorzy, którzy zaproponowali użyteczne rozwiązania palących kwestii. Pomysłodawcy zmierzą się między innymi z kwestią marnotrawstwa żywności w szkolnych stołówkach czy brakiem kompleksowej opieki geriatrycznej pensjonariuszy domu pomocy społecznej. Miasto przymierza się również do testowania systemu kaucji krosowanej za wielorazowe naczynia na posiłki na wynos oraz kubki na napoje ciepłe i zimne.

Wprowadzenie takiego systemu, poprzedzone konsultacjami z przedsiębiorcami gastronomicznymi oraz klientami, oznaczać będzie możliwość zapłaty kaucji za wielorazowe pudełko w jednej restauracji, a następnie jego zwrotu - i odzyskania kaucji - w innej - przekonuje Jarosław Bem, autor innowacji.

Zatem już wkrótce do Bistro z Ikrą, gdzie już wprowadzono naczynia wielorazowe na posiłki na wynos, dołączyć powinni kolejni rybniccy przedsiębiorcy gastronomiczni - dodaje Monika Kubisz, opiekunka innowacji z ramienia rybnickiego magistratu. 

Realizacja zadań projektowych powinna ruszyć w maju. Organizator konkursu przeznacza po 45 tysięcy złotych na każdą innowację. Pomysły testowane będą w ramach drugiej rundy naboru innowacji, obecnie trwa nabór w ostatniej, trzeciej rundzie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również