Wiadomości z Rybnika

Nowa siedziba Młodzieżowego Domu Kultury

  • Dodano: 2021-02-22 07:00, aktualizacja: 2021-02-22 18:14

Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku będzie miał nową siedzibę. Na potrzeby placówki przebudowany zostanie budynek Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Realizacja inwestycji zaplanowana jest na lata 2021-2022.

Młodzieżowy Dom Kultury to placówka oferująca szeroki wachlarz zajęć pozaszkolnych dla młodych ludzi z Rybnika. Działa od 1985 roku, a od 1995 roku funkcjonuje na osiedlu Nowiny, zajmując budynki przy ul. Władysława Broniewskiego 23 oraz przy ul. Chabrowej 7 i 9. W związku ze sporym zainteresowaniem ofertą placówki, temat konieczności budowy nowej siedziby dla MDK podejmowany był od kilku lat.

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, na potrzeby placówki przebudowany zostanie budynek, w którym funkcjonował Specjalny Zespół Szkolno-Przedszkolny

Inwestycja ma już pozwolenie na budowę, ogłoszenie przetargu planowane jest w II kwartale 2021r., a prace zaplanowano na lata 2021-2022. Warto dodać, że inwestycja zostanie sfinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 9,6 mln zł.

- Uzyskanie środków finansowych na realizację zadania budowy nowej siedziby MDK w dzielnicy Maroko-Nowiny z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych  to ogromny sukces Prezydenta Piotra Kuczery. Od początku, jako radny oraz mieszkaniec dzielnicy Maroko-Nowiny, wspierałem wszelkie działania zmierzające do szybkiego zrealizowania ważnego dla mieszkańców Rybnika celu, jakim jest wybudowanie własnej siedziby dla działalności MDK-u w Rybniku – zaznacza Marek Florczyk, radny Miasta Rybnika.

Jak wskazuje Marek Florczyk, inwestycja rozwiąże istniejący obecnie problem braku miejsca do realizacji przez MDK bogatej oferty bezpłatnych zajęć w  zakresie muzyki, plastyki, tańca, teatru, filmu, modelarstwa oraz integracji europejskiej.

- Ponadto, nie tylko pozwoli lepiej wspierać potrzeby lokalnego środowiska, ale przede wszystkim zaspokoi potrzeby rybnickich rodziców w zakresie warunków, w  jakich ich dzieci będą rozwijały swoje  pasje i  zainteresowania w czasie wolnym od obowiązkowych zajęć – dodaje Florczyk.

Atutem nowej siedziby Młodzieżowego Domu Kultury będzie także korzystna lokalizacja:

- Cieszę się, że powstaje inwestycja, która zdecydowanie podniesie poziom oferty kulturalnej w naszej dzielnicy. Bardzo dobrze, że ta inwestycja powstanie w centralnej części Nowin, co poprawi estetykę tej przestrzeni i umożliwi łatwiejszy dostępy do MDK dla młodzieży z Rybnika – komentuje związany z dzielnicą Maroko-Nowiny Radosław Knesz, Radny Miasta Rybnika, zabiegający o realizację przedsięwzięcia

Jak będzie wyglądała nowa siedziba MDK?

Projekt zakłada przebudowę budynku Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego od strony południowej – pozostała część zostanie wyburzona.

- Forma architektoniczna budynku została dostosowana do istniejącego otoczenia na osiedlu Nowiny. Budynek o prostej bryle z płaskim dachem wkomponowany jest w otoczenie istniejących 11-piętrowych budynków z wielkiej płyty oraz budynków z lat 60 i 70 XX w. Zastosowane materiały wykończeniowe są nowoczesne, lecz dobrze komponują się z istniejącą architekturą – zakłada projekt architektoniczno-budowlany przedsięwzięcia.

Wielofunkcyjna sala widowiskowo-teatralna ze sceną i widownią ruchomą na ok. 80 osób, warsztat konserwatora połączony z magazynem rekwizytów, węzły sanitarne, szatnie – m.in. takie przestrzenie przewidziano na parterze budynku. Drugie skrzydło budynku pełnić będzie funkcję administracyjną (pokoje biurowe). W przestrzeni holu wydzielono miejsce dla oczekujących rodziców, na końcu korytarza zlokalizowano pracownie muzyczne.

Na 1 piętrze nad salą wielofunkcyjną zlokalizowane będą trzy pracownie plastyczne oraz pracownia filmowa. W budynku będą też: też ciemnia fotograficzna, dwie sale taneczne z szatniami i węzłami sanitarnymi, magazyny kostiumów. Obiekt będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych (m.in. dostosowana winda, pochylnie zewnętrzne, odpowiednio wyposażone toalety).

Nowa siedziba Młodzieżowego Domu Kultury

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.