Wiadomości z Rybnika

Nowa linia kolejowa przez Rybnik

  • Dodano: 2022-01-03 08:15, aktualizacja: 2022-01-03 08:29

Spółka Egis Polska, działając na zlecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego, przygotowuje Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla odcinka szybkiej linii kolejowej z Katowic do Ostrawy.

Rządowe plany rozwoju linii kolejowej są z całą pewnością szansą na rozwój dla całej aglomeracji, jednak przebieg linii nie jest obojętny dla jakości życia mieszkańców.  W efekcie analiz przeprowadzonych na wcześniejszym etapie (podczas sporządzania Wstępnego Studium Lokalizacyjnego) ustalono, że jedyny możliwy przebieg nowej linii kolejowej przez aglomerację rybnicką wiedzie wzdłuż autostrady A1, zaś samo Jastrzębie-Zdrój może zostać skomunikowane wyłącznie poprzez odnogę od głównej linii.

Na obecnym etapie rozpatruje się cztery główne warianty przebiegu przez teren aglomeracji rybnickiej, gdzie różnice pomiędzy wariantami uwidaczniają się na różnych odcinkach projektowanej trasy.

Wszelkie uwagi i wątpliwości dotyczące tego problemu można kierować:

  • mailowo, na adres: konsultacje.stes@egis-poland.com
  • pocztą tradycyjną, na adres: Egis Poland Sp. z o.o., ul. Domaniewska 39A, 02-672 Warszawa,
  • z dopiskiem w tytule „Konsultacje społeczne – „Budowa linii kolejowej na odc. Katowice – granica państwa – Ostrawa”.

Spotkanie konsultacyjne organizowane przez spółkę Egis Polska, dotyczące przebiegu wszystkich alternatywnych tras szybkiej kolei na terenie Rybnika, odbędzie się w poniedziałek, 3 lutego 2022 r. o godz. 17:00  w Centrum Inicjatyw Lokalnych w dzielnicy Kłokocin (ul. Bracka).

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika:

„Miasto widzi szansę rozwojową w linii kolejowej wysokich prędkości, która byłaby łatwo dostępna dla mieszkańców i  zapewniała dostępność miasta dla gości, w tym dla inwestorów.  Jednak nie zgadzam się na dzielenie dzielnicy Kłokocin. Rozumiem potrzebę rozwoju kolei, ale nie może ona się odbywać kosztem mieszkańców. Celem tej inwestycji powinno być zminimalizowanie kosztów społecznych, dlatego opowiadam się za przebiegiem linii wzdłuż autostrady i oczekuję od spółki, która przygotowuje przebieg trasy pełnego przygotowania i wskazania przebiegu linii po poszczególnych działkach.”

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również