Wiadomości z Rybnika

Nietrzeźwy kierujący zatrzymany

  • Dodano: 2018-02-21 10:00

Policjanci z wydziału ruchu drogowego rybnickiej komendy zatrzymali kierującego, który prowadził samochód będąc w stanie nietrzeźwości.

44-letni mieszkaniec powiatu rybnickiego miał w organizmie 1,5 promila alkoholu. Apelujemy do kierujących o rozsądek i przypominamy, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2.

Wczoraj po południu, na ulicy Kościelnej w Jankowicach, policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym, 44-letniego mieszkańca powiatu rybnickiego. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości kierującego. Wynik badania na alkomacie wykazał, że kierujący oplem miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a za jazdę w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2.

Przypominamy:

Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

1) stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo

2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu stanowi znamię wykroczenia:

Art. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

1) stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo

2) obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to przestępstwo:

Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również