Wiadomości z Rybnika

Na Hallera ciągle w górę. Postępy prac budowy mieszkalno-usługowej

  • Dodano: 2023-02-24 07:45, aktualizacja: 2023-02-24 07:53

„Gołym okiem” widać postępy prac na budowie przy ulicy Hallera. Budynki mieszkalno-usługowe rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego nabierają kształtów.

Realizacja pierwszej, wartej ponad 43 miliony złotych, inwestycji miejskiej spółki zajmującej się budową mieszkań na wynajem rozpoczęła się równo rok temu. Przypomnijmy, że chodzi o zabudowę i zagospodarowania śródmiejskiego kwartału – pomiędzy ulicami Hallera, Raciborską i Pocztową oraz rzeką Nacyną – wraz z przebudową sporego fragmentu infrastruktury. W lokalizacji tej, określanej jako strefa Rzeczna, powstaje dopasowana do kontekstu urbanistycznego nowoczesna przestrzeń z 80 mieszkaniami i lokalami usługowymi.

Inwestycja to modernizacja dwóch zabytkowych budynków z cegły pochodzących ze schyłku XIX wieku, które są gruntownie przebudowywane i przekształcane z mieszkalnych na handlowo-usługowe (budynki A i B) wraz z równoczesną budową nowego bloku wielorodzinnego (budynek C) i przebudową okolicznej infrastruktury.

Co aktualnie na budowie? 

W budynkach A i B wykonano wszystkie roboty związane z przebudową i robotami związanymi ze stanem surowym. Wykonano częściowo roboty elewacyjne, tj. czyszczenie i fugowanie ścian, natomiast ze względu na zimowe warunki atmosferyczne wszystkie roboty zewnętrzne przerwano. Wewnątrz wykonano instalacje podtynkowe, wykonano tynki oraz częściowo warstwy posadzkowe. Zamontowano również stolarkę zewnętrzną aluminiową – informuje o postępach prac Olgierd Zaraś, Prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o.o. z siedzibą w Rybniku.

– Jeżeli chodzi o nowo budowany budynek C, to trwają roboty stanu surowego. Zakończono montaż ostatnich części konstrukcji stalowej, trwa deskowanie i zbrojenie ostatniej części stropu nad kondygnacją +4, trwa deskowanie, zbrojenie i betonowanie ścian i filarków ostatniej kondygnacji +5, trwa też murowanie ścian działowych na kondygnacjach 0 – +3. Dodatkowo rozpoczęto układanie instalacji elektrycznych podtynkowych w mieszkaniach – dodaje Zaraś.

Przewidywany termin oddania do użytkowania budynków to pierwsza połowa 2024 r. Warto dodać, że Rybnicki TBS buduje mieszkania w sercu Rybnika, ale ma też ofertę w innej lokalizacji – przy ul. Sztolniowej w Boguszowicach Starych oraz przy ulicy Okulickiego w Radziejowie. W samej strefie Rzeczna zaś, poza inwestycją TBS, trwa jednocześnie budowa Centrum Edukacji Artystycznej. Powstająca nowoczesna przestrzeń wystawiennicza pozwoli na odpowiednią ekspozycję różnego rodzaju wystaw – rzeźb, malarstwa czy nowoczesnych instalacji. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również