Wiadomości z Rybnika

Mieszkanie dla seniorek

  • Dodano: 2022-04-13 07:00, aktualizacja: 2022-04-12 21:51

Cztery samotne seniorki 60+ będą mogły zamieszkać w dostosowanym do ich potrzeb mieszkaniu chronionym, w zmodernizowanej kamienicy przy ul. Bolesława Chrobrego 13. To pierwsze tego typu rozwiązanie w regionie.

Mieszkanie przystosowane dla seniorek

W zmodernizowanej w ubiegłym roku kamienicy znajduje się w sumie 8 mieszkań o różnym metrażu. Dwa z nich to mieszkania chronione - jedno przeznaczono dla seniorek, drugie dla kobiet opuszczających rybnicki Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży, które dzięki prowadzonej na miejscu pracy socjalnej, mogą nabyć kompetencji pozwalających im na pełne usamodzielnienie.

Mieszkanie dla seniorek składa się z dwóch dwuosobowych pokoi z wyjściem na taras oraz części wspólnej – słonecznego, przestronnego salonu i w pełni wyposażonej kuchni. Jest ono całkowicie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, zarówno architektonicznie jak i funkcjonalnie.

W codziennym funkcjonowaniu mieszkankom pomagać będzie opiekunka, będąca do dyspozycji przez minimum trzy godziny dziennie. Będzie również możliwość uruchomienia indywidualnych usług opiekuńczych (pielęgnacyjnych), zgodnie z potrzebami mieszkanek.

– Mieszkanie przeznaczone jest dla kobiet, które z powodu wieku i stanu zdrowia mają problemy w codziennym funkcjonowaniu, jednak nie wymagają całodobowej opieki - zaznacza Katarzyna Torfińska z rybnickiego Ośrodka Pomocy Społecznej, sprawująca pieczę nad mieszkaniem. - To pierwsze tego typu rozwiązanie w naszym regionie –  dodaje.

Pobyt  w mieszkaniu przyznawany będzie na czas określony decyzją Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej. Generalnie jednak panie będą mogły tam mieszkać dopóki ich stan zdrowia nie będzie wymagał umieszczenia w placówce całodobowej.

Comiesięczna odpłatność za pobyt w mieszkaniu chronionym, uzależniona jest od kryterium dochodowego mieszkających tam kobiet. Szczegółowe zasady naliczania opłat precyzuje Uchwała Rady Miasta nr 803/XLVII/2022 w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt  w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych.

Wnioski o pobyt w mieszkaniu można  składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Rybniku przy ul. Żużlowej 25,
w Dziale Projektów i Programów (pok. nr 6 i 8). Szczegółowych informacji udzielają pracownice Działu Projektów i Programów OPS, pod nr tel. 32 43 99 306  lub 517 824 086.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również