Wiadomości z Rybnika

Miejska dotacja dla położnictwa i neonatologii

  • Dodano: 2022-02-18 06:30, aktualizacja: 2022-02-17 21:13

Symboliczny czek na kwotę przeszło 7,2 mln zł, przekazał prezydent Rybnika Piotr Kuczera na ręce Ewy Ficy, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. 

Pieniądze przeznaczone są na wsparcie modernizacji Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Bloku Porodowego WSS nr 3.

- 6 na 10 pacjentów Wojewódzkiego Szpitala nr 3 w Rybniku to mieszkańcy tego miasta – przypomina Ewa Fica, dyrektor szpitala. – Chcemy leczyć ich w jak najlepszych warunkach i zapewnić kompleksową diagnostykę na możliwie najwyższym poziomie. Miejska dotacja pozwoli na zapewnienie właściwych warunków udzielania świadczeń medycznych na bloku porodowym oraz oddziałach położniczo-ginekologicznym i neonatologicznym. Poprawi to znacząco komfort zarówno rodzących pacjentek, jak i dzieci, nowych mieszkańców Rybnika – zauważa dyrektor Fica.

Zastępca dyrektora ds. lecznictwa dr Janusz Kowalski wyjaśnia, że każda z pacjentek otrzymuje ankietę, w której opisuje poziom satysfakcji.

- O ile pod względem opieki okołoporodowej czy okołozabiegowej wszystko jest w najlepszym porządku, to w innych rubrykach pojawiają się informacje o złych warunkach socjalno-bytowych. Dlatego tak bardzo cieszymy się, że teraz ta sytuacja się zmieni – mówi Kowalski. 

Miasto Rybnik przekazało 7 251 000 zł dotacji celowej na dofinansowanie kompleksowej modernizacji Oddziału Położniczo-Ginekologicznego, Bloku Porodowego oraz Oddziału Neonatologicznego szpitala. Realizacja tego zadania przyczyni się do poprawy jakości i komfortu leczenia pacjentów poprzez stworzenie możliwości odbycia porodów rodzinnych, poprawy estetyki pomieszczeń oddziałów oraz poprawy bezpieczeństwa i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych. Istotnym efektem tych działań ma być zwiększone zainteresowanie odbyciem porodu w rybnickim szpitalu.

- Mam nadzieję, że znaczne polepszenie komfortu i warunków oferowanych przez szpitalne oddziały, wpłynie na decyzję przyszłych mam, by rodzić swoje pociechy w Rybniku - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Z punktu widzenia miasta niezwykle ważne jest, by nasi mieszkańcy – zarówno oczekujący dziecka, jak i świeżo upieczeni rodzice, mogli na miejscu, z pełnym zaufaniem korzystać z niezbędnej opieki, nie martwiąc się o konieczność szukania pomocy poza granicami Rybnika. Decyzja o przekazaniu dotacji na tak potrzebną modernizację szpitalnych oddziałów była więc oczywista – przekonuje prezydent.

- Cieszę się , ze Rada Miasta Rybnika przyjęła uchwałę o dotacji dla szpitala, to będzie nowe otwarcie dla tego oddziału. Narodziny dziecka to ważny moment w życiu każdej rodziny, wspaniale, ze możemy się przyczynić do tego, że będzie się to odbywało w godnych warunkach – komentuje Wojciech Kiljańczyk przewodniczący rady miasta.

W ramach zaplanowanych prac na szpitalnych oddziałach wykonana zostanie m.in. wymiana instalacji wody ciepłej i zimnej, cyrkulacji oraz kanalizacji sanitarnej z robotami towarzyszącymi. Łączna wartość zadania to 7 313 842,83 zł (z czego dotacja miasta to 99,14 % wszystkich kosztów).

Miejska dotacja dla położnictwa i neonatologii / fot. UM Rybnik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również