Wiadomości z Rybnika

Metalowe serca na plastikowe nakrętki

  • Dodano: 2020-09-21 07:30, aktualizacja: 2020-09-20 20:35

W Rybniku pojawiły się czerwone, metalowe pojemniki w kształcie serca. Będzie można do nich wrzucać plastikowe nakrętki. To doskonały materiał na surowiec wtórny i sposób na pomoc charytatywną.

Czerwone, metalowe instalacje w kształcie serca trudno przeoczyć

Ustawione zostały w dwóch miejscach:

  • przy parkingu wielopoziomowym
  • przy budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 1 na ul. Kościuszki 55

Metalowe serca to forma pomocy charytatywnej – mieszkańcy będą mogli do nich wrzucać plastikowe nakrętki, za które zapłacą firmy odbierające odpady. Same zaś nakrętki, zamiast trafić do śmieci, mogą dostać drugie życie. Po ich przerobieniu na surowiec wtórny –  plastikowy regranulat, powstają np. doniczki, wiadra, czy łopaty. 

Taka zbiórka, poza oczywistym celem charytatywnym, w doskonały sposób uświadamia ludziom, czym tak naprawdę jest recykling i jaki można dzięki niemu osiągnąć pożytek. Ma również zalety z perspektywy miasta – podnosi poziom odzysku surowców pochodzących z odpadów komunalnych, a w pewnym stopniu obniża też koszt wywozu śmieci – mówi Ilona Krajczewska, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Rybnika

Jedno metalowe serce pomieści około 75 kg plastikowych nakrętek. Za utrzymanie w należytym porządku miejsca wokół pojemników-serc na nakrętki odpowiedzialne będzie rybnickie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI), które jest uczestnikiem powstałego w ramach inicjatywy lokalnej projektu "Nakręcamy na pomaganie":

Celem projektu jest pomoc osobom potrzebującym, podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców miasta i obniżenie kosztów odbioru odpadów komunalnych. Nasza inicjatywa wypływa z wieloletniego doświadczenia w segregacji odpadów. Realizując kilka lat temu akcję pod hasłem "Zbieramy na Busa", zaangażowaliśmy wiele osób. Nakrętki zbierali uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, rodzice, uczniowie rybnickich szkół, przedszkolaki, seniorzy, ogólnie mieszkańcy Rybnika. Teraz znowu zachęcamy, by mieszkańcy miasta zaangażowali się w zbiórkę, realizując jednocześnie cel społeczny i ekologiczny  – mówi Lidia Moc, przewodnicząca rybnickiego koła PSONI, którego celem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna podopiecznych

Funkcjonujący w strukturach PSONI Warsztat Terapii Zajęciowej nr 1 „Przystań” brał udział w ogólnopolskiej akcji segregującej elektrośmieci "Zbieraj z klasą z WTZ":

Mając takie doświadczenia i ogromną chęć zaangażowania ze strony uczestników warsztatu, chcieliśmy przeprowadzić kolejną akcję w naszym mieście, a tym samym „nakręcić na pomaganie” mieszkańców Rybnika – dodaje Agata Marszałek, kierownik WTZ  nr 1

PSONI zawrze ze spółkami Eko i Sego umowy na odbiór nakrętek oraz będzie ten odbiór nadzorować. 

Firmy Eko i Sego chętnie włączają się w przedsięwzięcia mające na celu zwiększanie wrażliwości mieszkańców miasta na problem segregacji odpadów „u źródła”. Liczymy, że ta inicjatywa, a za jej sprawą wsparcie osób niepełnosprawnych, spowoduje zwiększenie ilości i czystości tzw. selektywnej zbiórki, a także przekona do segregacji osoby jeszcze nieprzekonane – podkreśla Mateusz Golik – prezes zarządu spółki Sego

Dochód ze sprzedaży nakrętek przeznaczony zostanie na cele statutowe rybnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dzięki zbiórce zostanie dofinansowany turnus rehabilitacyjny dla osób z niepełnosprawnościami – członków rybnickiego Koła PSONI.

Do metalowych serc można wrzucać wszystkie plastikowe nakrętki: z butelek po wodzie mineralnej, napojach, sokach, jogurtach, chemii gospodarczej czy kosmetykach. Pierwsze już się pojawiły w pojemnikach. 
Dlaczego w charytatywnych zbiórkach zbierane są akurat nakrętki, a nie jakiś inny rodzaj odpadu? Bo są one stosunkowo ciężkie, a jednocześnie zajmują mało miejska i łatwo je gromadzić. Podobne pojemniki z powodzeniem funkcjonują już w wielu polskich miastach. Dzięki nim mieszkańcy mogą przyczynić się do pomocy potrzebującym, jednocześnie troszcząc się również o ekologię. 

Koszt zakupu przez Miasto metalowych pojemników to ok. 3 tys. zł Ich montażem zajęły się Rybnickie Służby Komunalne. 

Zgodnie z przepisami, w 2020 roku 50% odpadów komunalnych gromadzonych powinno być w sposób selektywny. Niestety w Rybniku wciąż zbyt mała ilość odpadów jest przez mieszkańców segregowana. To bardzo poważny problem, bo niedotrzymanie tych parametrów naraża miasto na dotkliwe kary. W  ramach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w naszym mieście wyodrębnionych zostało 5 podstawowych frakcji: papier, szkło, plastik/metal, bioodpady i popiół. Gromadzone osobno plastikowe nakrętki byłyby kolejną frakcją, dającą miastu szansę na zwiększenie procentowego wskaźnika segregacji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również