Wiadomości z Rybnika

Listopad w rybnickiej bibliotece

  • Dodano: 2021-11-04 08:15, aktualizacja: 2021-11-04 08:34

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku zaprasza do zapoznania się z listopadowymi wydarzeniami.

  • 22.10 do 31.12, Galeria Smolna, Filia nr 8, ul. Reymonta 69 (budynek SP34)

9. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej

Wystawa fotografii wykonanych przy pomocy aparatu typu camera obscura. W Galerii Smolna prezentowane są prace Ksawerego Wróbla (USA), Pawła Tomczyka (Kielce) oraz Igora Stepanicha (Rosja). W sumie można zobaczyć kilkadziesiąt fotografii otworkowych. Festiwalowe wstawy organizowane są równocześnie w niemal czterdziestu galeriach Górnego Śląska. Więcej o wystawie: http://www.biblioteka.rybnik.pl

  • 13.09 do 31.12, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Fantastyczny pan Lem

Wystawa poświęcona życiu i twórczości Stanisława Lema, wybitnego polskiego pisarza science fiction, futorologa, felietonisty i filozofa. Na ekspozycję składa się 21 plansz z tekstami poświęconymi Stanisławowi Lemowi i jego książkom, cytatami i rysunkami z jego powieści, a także ciekawostkami z życia i materiałami fotograficznymi z rodzinnego archiwum pisarza. Wystawę przygotowano z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza.

09.11 do 15.01.2022 r., Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenia zapisane w pamięci

Wystawa przedstawiająca losy osób, służących w czasie II wojny światowej w wojsku niemieckim, a żyjących na ziemiach polskich.

Podczas drugiej wojny światowej w niemieckim wojsku służyło ok. 500 tys. osób z polskich obszarów wcielonych do III Rzeszy. Ponadto, w Wehrmachcie walczyły setki tysięcy przedwojennych obywateli Niemiec ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Gdańskiego, którzy w wyniku zmian granic w 1945 roku stali się obywatelami państwa polskiego. Ekspozycja powstała na podstawie relacji blisko 50 mieszkańców Górnego Śląska, Pomorza oraz Warmii i Mazur, którzy po dziesięcioleciach milczenia odważyli się opowiedzieć o swych trudnych przeżyciach. Dla wielu „dziadków z Wehrmachtu” była to ostatnia szansa na zrelacjonowanie wspomnień. Scenariusz wystawy obejmuje nie tylko wojenny szlak tych świadków historii, ale także czasy ich dzieciństwa i młodości, środowisko, w którym dorastali oraz życie po wojnie. Prezentacja jest wyjątkową lekcją historii, szczególnie dla żyjących na Śląsku młodych ludzi, którzy nie zawsze są świadomi tego, że w przeszłości także ich rodziny mierzyły się z dramatycznymi wyborami. Wystawa jest wspólnym projektem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i Stowarzyszenia Genius Loci-Duch Miejsca.

  • 17.11, godz. 17:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Dyskusyjny Klub Książki: „Osobisty przewodnik po Pradze” Mariusz Szczygieł

Jubileuszowy, dziesiąty tytuł Mariusza Szczygła, który ukazał się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku, kiedy to uwiodły go miasto i język. Jak sam mówi, książka wzięła się ze zdenerwowania: „Od momentu pierwszych moich publikacji o Pradze nie ma tygodnia, żebym nie dostał pytania o jakieś miejsca magiczne, ważne, osobiste. Ma to być oczywiście Praga bez mostu Karola i bez Hradczan. Nadmiar tych próśb, a zwłaszcza niemożność odpisywania na wszystkie, zaczął mnie irytować, postanowiłem więc zamienić to uczucie w coś pozytywnego. Napisałem przewodnik, do którego wszystkich będę teraz odsyłał”.  Miejsca opisywane w przewodniku możemy zobaczyć dzięki fotografiom Filipa Springera.

Dom jako cios między oczy. Dworzec jako upadła bajka. Most, który ułatwia śmierć. Schron przed beznadzieją. Góra nieobojętności. Pomnik gejów. Kościół zgubiony na podwórku. Grób jako kryształ. Kamienica, która drga. Prysznic jako metafora. Do tego rozmowy z Czeszkami i Czechami. Znanymi i nieznanymi.

  • 18.11, godz. 10:30, Filia nr 4 PiMBP w Rybniku (Paruszowiec-Piaski), ul. Za Torem 3B

Spotkanie z książeczką - zajęcia animacyjne dla dzieci w wieku 0-3 z elementami biblio - i arteterapii oraz sensoplastyki.

Spotkania z książeczką to zajęcia adresowane do rodziców z dziećmi od 0 do 3 lat, pragnących wzbogacić swoją wiedzę w zakresie możliwości i potrzeb rozwojowych małego dziecka. Każde spotkanie rozpoczyna się głośnym czytaniem odpowiednio dobranej literatury dla najmłodszych. Następnie odbywają się rozwijające zajęcia animacyjne.

  • 18.11, godz. 17:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Zbigniew Rokita - spotkanie autorskie z laureatem Literackiej Nagrody Nike 2021.

Zbigniew Rokita – urodzony w Gliwicach dziennikarz i reporter, specjalizujący się w problematyce Europy Wschodniej, Środkowej oraz Górnego Śląska. Publikował m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”  i „Dzienniku Gazecie Prawnej”. W latach 2012-2018 był redaktorem dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. W październiku 2021 roku został laureatem Literackiej Nagrody Nike za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Został wyróżniony podwójnie – decyzją jury oraz czytelników.

  • 20.11. godz. 11:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Tu czytamy

Warsztaty literacko - plastyczne dla dzieci w wieku 0-2.

  • 25.11, godz. 16:00, Filia nr 2 PiMBP, ul. Zebrzydowicka 30

Dyskusyjny Klub Książki: „Ich siła” Meg Wolitzer.

Najnowsza powieść Meg Wolitzer, autorki bestsellerowej „Żony”. Adaptacją „Ich siły” na wielki ekran zainteresowana jest m.in. Nicole Kidman.

Greer Kadetsky jest nieśmiałą studentką pierwszego roku, nałogową czytelniczką, idealistką oburzoną niesprawiedliwością świata. Pewnego dnia wraz z przyjaciółką Zee idzie na feministyczny protest, gdzie poznaje Faith Frank – charyzmatyczną wieloletnią liderkę ruchu kobiecego, obecnie po sześćdziesiątce, która nadal inspiruje setki młodych dziewczyn, by odważyły się zmieniać świat. Kiedy dziewczyna po raz pierwszy słyszy przemówienie swojej przyszłej mentorki, czuje, że wreszcie znalazła coś, co może nadać sens jej życiu. Wszystko teraz zmieni się nie do poznania.

  • 27.11. godz. 11:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

- warsztaty literacko - plastyczne dla dzieci w wieku 3-6.

Listopad w rybnickiej bibliotece

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również