Wiadomości z Rybnika

Kłopoty z odbiorem odpadów

  • Dodano: 2022-01-24 06:30, aktualizacja: 2022-01-24 08:43

Od pewnego czasu do urzędu miasta docierają skargi mieszkańców różnych części Rybnika, związane z nieterminowym wywozem odpadów komunalnych.

Wywóz odpadów

Miasto na bieżąco wyjaśnia zgłoszone przypadki z firmą zajmującą się wywozem odpadów, sukcesywnie też naliczane są przewidziane umową kary, związane z nieterminowym odbiorem odpadów.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności związane z obecną sytuacją - czynimy starania, by jak najszybciej uległa ona poprawie. Jednocześnie zachęcamy, by na bieżąco zgłaszać wszelkie przypadki nieterminowego wywozu odpadów:

  • za pośrednictwem aplikacji mobilnej "HaloRybnik. W aplikacji należy wybrać opcję: ”zgłoś problem”. Dalej aplikacja prowadzi użytkownika bardzo intuicyjnie, można dołączyć lokalizację, zdjęcia i krótki opis. O tym, co dzieje się ze sprawą użytkownik jest powiadamiany mailem.
  • mailowo, do Wydz. Gospodarki Komunalnej UM,  e-mail: segreguj@um.rybnik.pl - czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Obowiązująca obecnie umowa na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie Miasta Rybnika, zawarta została (w wyniku postępowania przetargowego) z konsorcjum firm: EKO M. Golik, J. Konsek, A. Serwotka Sp. J. – lider SEGO Sp. z o.o. – partner z Rybnika. Firma świadczy dwuletnią usługę (od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2022 ) za kwotę 85 065 120,00 zł.

Zgodnie z zapisami umowy, Miasto zapłaci Zamawiającemu karę umowną:

  • za każdy potwierdzony przypadek niedokonania odbioru odpadów komunalnych w wysokości 500 zł, w przypadku powtarzającej się w następujących po sobie miesiącach interwencji dla danej nieruchomości dodatkowo w wysokości 1 500 zł,
  • w przypadku braku realizacji odbioru odpadów w terminie wynikającym z harmonogramu na danej ulicy lub kilku ulicach (np. potwierdzony w systemie GPS) w wysokości 10 000 zł za każdą udokumentowaną, a niezrealizowaną ulicę,

Za okres 11 miesięcy ubiegłego roku (tj. styczeń - listopad 2021 r.) firmie naliczono kary w wysokości 635 000 zł. Trwa rozliczanie kar za niedotrzymanie terminów w grudniu 2021. Kary za brak odbioru w styczniu są naliczane, jednak sumę obciążającą firmę możemy podać dopiero w lutym, ponieważ rozliczenie odbywa się w systemie miesięcznym. 

Jak do aktualnej sytuacji odnosi się Wykonawca, czyli firma "Eko"?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również