Wiadomości z Rybnika

Klimaton dla Miasta - zwycięskie rozwiązania

  • Dodano: 2021-12-08 08:15, aktualizacja: 2021-12-08 08:25

Prawie 130 programistów z całej Polski wzięło udział w 48-godzinnym Klimatonie dla Miast organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

Przypomnijmy, że Rybnik zgłosił do Klimatonu wyzwanie pn. Analiza mobilności w transporcie publicznym. Chodzi o "zaprojektowanie narzędzia do wizualizacji danych, które pozwoli na analizę potoków pasażerskich, dzięki czemu będzie możliwa poprawa efektywności transportu publicznego".

Finał Klimatonu odbył się w dniach 3-5 grudnia w Warszawie. W jego trakcie  przedstawiciele rybnickiego magistratu – Ewelina Włoch z Wydziału Rozwoju i Bartosz Mazur, Główny Specjalista w Wydziale Komunikacji, razem z zespołami programistów, wzięli udział w prawdziwym maratonie – 48 godzin nieprzerwanego „szycia kodu” po to, aby uzyskać przyjazne użytkownikowi narzędzie do analizy mobilności w transporcie publicznym.

W przygotowaniu rozwiązania dla Rybnika najlepszy okazał się  Zespół Trzeci za stworzenie aplikacji, która wykorzystuje ponad 330 tys. danych historycznych, takich jak: wykorzystanie biletów okresowych i jednorazowych oraz aktualne rozkłady jazdy, dzięki czemu pozwala przeanalizować obciążenie linii autobusowych oraz poszczególnych przystanków. Docelowo oprogramowanie ma pozwolić zoptymalizować cały system komunikacji miejskiej w Rybniku – informują organizatorzy Klimatonu.

Jury wyłoniło też zwycięskie rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania 3 innych miast wybranych do finału Klimatonu: Gniezna, Rzeszowa i Wrocławia. Zwycięskie zespoły otrzymały po 30 000 złotych nagrody oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie. Zgodnie z przyjętymi założeniami, zwycięskie zespoły przedstawią miastom plan działania i harmonogram planowanego wdrożenia zaproponowanego rozwiązania. Współpraca miast z zespołami programistycznymi powinna zakończyć się możliwością korzystania z rozwiązań do końca maja 2022 r.

Więcej informacji o Klimatonie dla Miast oraz zwycięskich rozwiązaniach na stronie www.klimatondlamiast.pl.

Google NewsSubskrybuj Rybnicki.com z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również