Wiadomości z Rybnika

Klimaton dla Miasta - zwycięskie rozwiązania

  • Dodano: 2021-12-08 08:15, aktualizacja: 2021-12-08 08:25

Prawie 130 programistów z całej Polski wzięło udział w 48-godzinnym Klimatonie dla Miast organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

Przypomnijmy, że Rybnik zgłosił do Klimatonu wyzwanie pn. Analiza mobilności w transporcie publicznym. Chodzi o "zaprojektowanie narzędzia do wizualizacji danych, które pozwoli na analizę potoków pasażerskich, dzięki czemu będzie możliwa poprawa efektywności transportu publicznego".

Finał Klimatonu odbył się w dniach 3-5 grudnia w Warszawie. W jego trakcie  przedstawiciele rybnickiego magistratu – Ewelina Włoch z Wydziału Rozwoju i Bartosz Mazur, Główny Specjalista w Wydziale Komunikacji, razem z zespołami programistów, wzięli udział w prawdziwym maratonie – 48 godzin nieprzerwanego „szycia kodu” po to, aby uzyskać przyjazne użytkownikowi narzędzie do analizy mobilności w transporcie publicznym.

W przygotowaniu rozwiązania dla Rybnika najlepszy okazał się  Zespół Trzeci za stworzenie aplikacji, która wykorzystuje ponad 330 tys. danych historycznych, takich jak: wykorzystanie biletów okresowych i jednorazowych oraz aktualne rozkłady jazdy, dzięki czemu pozwala przeanalizować obciążenie linii autobusowych oraz poszczególnych przystanków. Docelowo oprogramowanie ma pozwolić zoptymalizować cały system komunikacji miejskiej w Rybniku – informują organizatorzy Klimatonu.

Jury wyłoniło też zwycięskie rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania 3 innych miast wybranych do finału Klimatonu: Gniezna, Rzeszowa i Wrocławia. Zwycięskie zespoły otrzymały po 30 000 złotych nagrody oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie. Zgodnie z przyjętymi założeniami, zwycięskie zespoły przedstawią miastom plan działania i harmonogram planowanego wdrożenia zaproponowanego rozwiązania. Współpraca miast z zespołami programistycznymi powinna zakończyć się możliwością korzystania z rozwiązań do końca maja 2022 r.

Więcej informacji o Klimatonie dla Miast oraz zwycięskich rozwiązaniach na stronie www.klimatondlamiast.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również