Wiadomości z Rybnika

Już wkrótce Narodowe Czytanie

  • Dodano: 2021-09-03 06:30, aktualizacja: 2021-09-02 20:54

Już w najbliższą sobotę, 4 września odbędzie się dziesiąta, jubileuszowa edycja ogólnopolskiego Narodowego Czytania. Do udziału w rybnickiej edycji wspólnego czytania zaprasza Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku.

4 września (od godz. 10 do 12), w parku miejskim przy ul. Powstańców Śląskich (w pobliżu Bazyliki św. Antoniego), przy dźwiękach muzyki, aktorzy Teatru Safo pod kierownictwem Katarzyny Chwałek-Bednarczyk zmierzą się z ludzką pazernością, kołtuństwem, skąpstwem i obłudą. Wszystko za sprawą tegorocznej lektury Narodowego Czytania, czyli „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Narodowe Czytanie najważniejszych utworów polskich twórców, mające promować czytelnictwo i przypominać dzieła literatury polskiej, organizowane jest z inicjatywy Prezydenta RP od 2012 roku i objęte honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Akcja została zainicjowana lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Po dziełach m.in. Wyspiańskiego, Reymonta, Fredry czy Słowackiego przyszedł czas na wspólne czytanie „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, napisanej w 1906 roku tragifarsy, pełnej komizmu i gorzkiej ironii, piętnującej m.in. ludzką głupotę, pazerność i zakłamanie wypaczające stosunki społeczne.

W trakcie tegorocznej odsłony Narodowego Czytania ci, spośród publiczności, którzy dołączą do czytających i zinterpretują wybrane sceny dramatu, otrzymają egzemplarz utworu Zapolskiej.

O akcji czytelniczej:

W 2013 roku w całej Polsce czytano dzieła Aleksandra Fredry, a podczas kolejnych edycji „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli wspólne czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Rok później lekturą było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W 2018 roku Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter. W związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, „Antologii Niepodległości” – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku czytano „Nowele polskie” – zbiór ośmiu utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w przeszło 3200 miejscach w Polsce i za granicą.

Już wkrótce Narodowe Czytanie / fot. PiMBP

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również