Wiadomości z Rybnika

Industrialny plac zabaw

  • Dodano: 2022-04-29 07:30, aktualizacja: 2022-04-29 07:48

Para wodna będzie przewodnim motywem industrialnego placu zabaw, powstającego na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu.

Dlaczego właśnie para wodna? To nawiązanie do charakteru tego miejsca - nad budowanym placem zabaw górują dwa kopalniane szyby, które przez wiele lat obsługiwane były przez zabytkowe dziś maszyny parowe.

W ramach placu zabaw znajdą się tu:

"Plac pary" – utwardzony placyk o nieregularnej formie, w rejonie budynku szybu „Głowacki”, gdzie przewiduje się jako atrakcję wytwarzanie sztucznej mgły/pary poprzez wytwornicę dymu oraz dysze parowe. Zgodnie z założeniami projektu,  przygotowane zostaną 3 scenariusze wizualno-dźwiękowych pokazów, które będą mogły być uruchamiane przez użytkownika. Pokazy będą się odbywały w wybrane dni (imprezy na obiekcie, święta, dni wolne, szczególne wydarzenia), kilkukrotnie w ciągu dnia.

Plac zabaw – mieszczący urządzenia zabawowe dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (m.in. zwieszane platformy, zestaw linowy z „gniazdami” czy zjeżdżalnia).

Ogród doświadczeń – mieszczący urządzenia zabawowe o charakterze naukowo-doświadczalnym (m.in. „głuchy telefon”, panele muzyczne, „kołyska Newtona” czy peryskop).

Łąka rekreacyjna – teren porośnięty trawą, z elementami małej architektury jak stoliki, leżaki, przewidziany jako miejsce wypoczynku, pikników itd. Dojścia i dojazdy, nawierzchnie utwardzone.

Pergola – zamykająca kompozycyjnie wnętrze urbanistyczne, funkcjonująca jako częściowo zadaszone miejsce wypoczynku oraz ew. ekspozycji zabytkowych urządzeń, rzeźb lub instalacji artystycznych.

Koszt zagospodarowania terenu wokół kopalni Ignacy pokryje w większości unijna dotacja, w kwocie przeszło 5 mln zł.

- Warto dodać, że oparty na motywie pary industrialny plac zabaw to nie jedyna propozycja na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy – zapowiada Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Na przykopalnianych terenach powoli dobiega końca budowa kolejnego w mieście rowerowego pumptracka. A za kilka dni dostępna będzie też kolejna atrakcja - SOWA czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. To minicentrum nauki z wyposażeniem o wartości około miliona zł, przekazane Rybnikowi przez Centrum Nauki Kopernik. Dzielnica Niewiadom ma więc szanse stać się wkrótce centralnym punktem na mapie turystycznych atrakcji naszego miasta – dodaje prezydent.

Ale nawiązania do związanej z parą historii tego miejsca to nie tylko plac zabaw - w budynkach szybu Kościuszko przygotowywana jest wystawa stała pod nazwą „Wiek Pary”. To interaktywna ekspozycja poświęcona rewolucji przemysłowej, która wkrótce zostanie udostępniona zwiedzającym. 

Zabytkowa Kopalnia Ignacy zostanie udostępniona zwiedzającym wraz ze wszystkimi planowanymi atrakcjami w pierwszy czerwcowy weekend 2022 roku. Planowane w dniach 3-5 czerwca wydarzenie otwierające będzie stanowić symboliczne zakończenie wieloletniego procesu rewitalizacji i adaptacji Zabytkowej Kopalni Ignacy na potrzeby nowych funkcji.

Data pełnego otwarcia kopalni Ignacy nie została wybrana przypadkowo. Wydarzenie wpisuje się w 230 rocznicę powstania Kopalni Hoym i rozpoczęcia wydobycia węgla kamiennego na ziemi rybnickiej.

Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku-Niewiadomiu to jedna z priorytetowych inwestycji miasta, prowadzona w dużej mierze dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej. Od kilku lat odnawiane są kolejne kopalniane przestrzenie – zmodernizowano wieżę ciśnień oraz budynki stolarni, sprężarkowni, maszynowni szybów „Głowacki” i „Kościuszko”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również