Wiadomości z Rybnika

Hulajnogą przez Rybnik

  • Dodano: 2021-03-10 06:30, aktualizacja: 2021-03-09 19:00

Od najbliższego czwartku, 11 marca, po rybnickich ulicach poruszać się będzie można na 40 przeznaczonych do wypożyczenia hulajnogach elektrycznych.

Do Rybnika hulajnogi wprowadza firma ELO Scooters, oferująca pojazdy elektryczne na minuty w polskich miastach. Korzystanie z jednośladów umożliwi dedykowana aplikacja. Co ważne, miasto nie ponosi kosztów wprowadzenia w teren hulajnóg elektrycznych.

- Mikromobilność jest przyszłością transportu miejskiego – przekonuje Oskar Rycko, wpółwłaściciel ELO Scooters. - Oprócz oczywistych zalet komfortu oraz szybkości przemieszczania się, należy zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny. We współpracy z lokalnymi władzami oraz organizacjami prywatnymi chcemy przyczynić się do znaczącej redukcji CO2 oraz ruchu samochodowego w przestrzeni miejskiej. Wszystko to z miłości do planety - dodaje.

Do dyspozycji rybniczan będzie 40 hulajnóg. Ich maksymalna prędkość to 25 km/h, zasięg - ok. 50 km. Poruszać się nimi będzie można w Śródmieściu oraz sąsiadujących z nim dzielnicach miasta. Dokładne lokalizacje hulajnóg znajdują się w aplikacji. Na pewno jednak znaleźć je będzie można przy stacjach rowerów miejskich.

Ile to kosztuje?

2 zł za odblokowanie, 59 gr za każdą minutę, pauza 15 gr za minutę. Plan oraz cennik subskrypcji / abonamentu pojawi się w aplikacji.

Jak korzystać?

Aplikację ELO Scooters pobrać można w App Store oraz Google Play.

Odblokowywanie

Po zlokalizowaniu hulajnogi ELO na mapie odblokuj ją skanując kod QR. Jeśli napotkasz trudności podczas skanowania włącz latarkę w swoim telefonie. Z jednego konta w aplikacji ELO można odblokować tylko jedną hulajnogę. Możesz natomiast podpiąć tę samą kartę płatniczą pod wiele kont. Na ten moment nie ma możliwości odblokowania kilku pojazdów z jednego telefonu.

Rozpoczynanie przejazdu

Gdy hulajnoga jest już odblokowana możesz zaczynać jazdę. Pamiętaj by założyć kask dla swojego bezpieczeństwa. Odepchnij się energicznie nogą by hulajnoga była w ruchu. Następnie użyj manetki przyśpieszenia, która znajduje się po prawej stronie kierownicy. Aby zwolnić użyj hamulca który znajduje się po lewej stronie kierownicy.

Parkowanie i zakończenie przejazdu

Hulajnogi nie można parkować w miejscach takich jak:

  • środek ścieżki rowerowej lub chodnika
  • przejazdy dla wózków inwalidzkich
  • ogrodzone osiedla
  • tereny zielone
  • wejścia do szpitala
  • autostrady i drogi ekspresowe
  • w strefach bez możliwości parkowania (czerwony obszar zaznaczony w aplikacji ELO). Za pozostawienie hulajnogi w tym obszarze grozi kara!

Po poprawnym zaparkowaniu hulajnogi naciśnij w aplikacji przycisk "Zakończ przejazd". W aplikacji możesz sprawdzić sugerowane miejsca parkingowe. Wystarczy, że klikniesz w ikonę "P". Zostaniesz również poproszony o zrobienie zdjęcia poprawnie zaparkowanej hulajnogi.

Bezpieczeństwo w związku z covid-19

Hulajnogi ELO codziennie czyszczone są płynem do dezynfekcji. Dokładnie odkażane są miejsca, z którymi bezpośrednio mają kontakt klienci. Pracownicy ELO Scooters stosują środki bezpieczeństwa i higieny zgodnie z wymaganiami Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz WHO. 

Ty również możesz pomóc w zachowaniu higieny podczas użytkowania hulajnogi. Co możesz zrobić? Przetrzyj kierownice oraz jej elementy za pomocą chusteczki nasączonej płynem do dezynfekcji przed oraz po zakończonej jeździe. Załóż rękawiczki ochronne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również