Wiadomości z Rybnika

Galeria Smolna zaprasza na wystawę malarstwa Kornelii Popek pt. "Cztery żywioły"

  • Dodano: 2021-04-30 07:00, aktualizacja: 2021-04-29 19:06

Galeria Smolna zaprasza na wystawę malarstwa Kornelii Popek pt. "Cztery żywioły".

Prace autorki będzie można oglądać od 4 maja do 30 czerwca w Galerii Smolna (Filia nr 8 PiMBP w Rybniku, ul. Reymonta 69 – budynek SP 34). Wstęp jest wolny.

Autorka o wystawie:

"Powietrze, Ogień, Ziemia i Woda stały się tematami-inspiracjami do wystawy.
Powstało 36 płócien, po 9 na każdy żywioł - taka była sugestia mojego promotora prof. Cieślika, za którą to sugestią chętnie poszłam, także i dlatego, że dziewiątka jest liczbą "wieńczącą", zamykającą cykl, pod której wpływem dokonuje się podsumowań i bez żalu żegna się z tym, co już nie jest potrzebne w poszukiwaniu esencji.
Każdorazowo rozpoczynając malowanie, przygotowywałam się do niego poprzez chwilę skupienia, aby uspokoić mentalny hałas i uzyskać wewnętrzną pasywność oraz koncentrację na żywiole, z którym chciałam „złapać kontakt". Często towarzyszyła mi muzyka, czasem jako dodatkowa inspiracja, a czasem jako element stanowiący barierę pomiędzy moją wewnętrzną pracą a dźwiękami ze świata. Po krótszym lub dłuższym okresie przygotowania rozpoczynałam malowanie bez „wizji" tego, jak mam malować i co.
Przez spontaniczne wyrażanie tego, co się chce wyłonić, malujący jest z jednej strony narzędziem, ale też i filtrem, przez który wyrażane otrzymuje kształt. Mówiąc językiem Junga: „otwierałam się na kontakt z archetypami", w tym przypadku żywiołów
".

Autorka o sobie:

"Maluję, fotografuję, gram na gongach i praktykuję jogę.
Zajmowałam się tkaniną artystyczną i makramą oraz malarstwem na jedwabiu. Poznawałam inne dziedziny sztuki samodzielnie czy też w pracowniach Ogniska Plastycznego w Rydułtowach, a potem Edukacji Artystycznej w Raciborzu, gdzie ukończyłam techniki malarskie i projektowanie witrażu. Mam za sobą również kursy Vedic Art.
Moje działania artystyczne mają w tle Jogę, którą praktykuję i nauczam od 1993 roku. W swojej Pracowni Jogi i Działań Twórczych w Rybniku stworzyłam miejsce, w którym realizuję własne pomysły na połączenia np. jogi z malarstwem spontanicznym. Prowadzę warsztaty oraz zapraszam do współpracy innych twórców. Ostatni projekt nosi nazwę "Muzyczna Przestrzeń Medytacji", w którym razem z Michaelem Jonesem tworzymy dźwiękowe tło dla sesji relaksacyjnych.
Ostatnia moja wystawa miała miejsce na festiwalu „Romantyczna Lanckorona" 2016 roku, gdzie pokazałam mój dyplom pt. "Cztery Żywioły"
.

Galeria Smolna zaprasza na wystawę malarstwa Kornelii Popek pt. "Cztery żywioły"

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również