Wiadomości z Rybnika

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

  • Dodano: 2021-09-17 10:00, aktualizacja: 2021-09-17 11:11

Rowery, autobusy, hulajnogi elektryczne, pociągi czy wreszcie najbardziej naturalny sposób poruszania się, czyli chodzenie pieszo – wszystko to znajdzie się w programie tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

W ciągle jeszcze pandemicznej rzeczywistości miasto organizuje różne wydarzenia, związane z promowaniem alternatywnych względem własnego samochodu sposobów przemieszczania się. Rowery, autobusy, hulajnogi elektryczne, pociągi czy wreszcie najbardziej naturalny sposób poruszania się, czyli chodzenie pieszo – wszystko to znajdzie się w programie tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który trwać będzie  od 16 do 22 września. W tym roku odbywa się pod hasłem "Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności.”

Co w programie wydarzenia?

W czwartek, 16 września odwiedzimy młodzież Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych (ul. Św.  Józefa 30). Przed południem odbędzie się tam turniej debat oksfordzkich, podczas którego młodzi ludzie będą mieli sposobność poćwiczyć retorykę w takich tematach, jak wyłączanie przestrzeni miejskich z ruchu samochodowego, komunikacja autobusowa, a także elektromobilność na dwóch kółkach. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele Urzędu Miasta oraz Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku.

W piątek, 17 września startuje weekendowa akcja promocyjna rybnickiego roweru miejskiego. Przez cały weekend pierwsza godzina wypożyczenia roweru miejskiego będzie za darmo – opłata w całości wraca na konto użytkownika.

W sobotę, 18 września śledźcie bacznie facebookowy profil Oficera Rowerowego w Rybniku – będzie konkurs z ciekawymi nagrodami. Konkurs, rzecz jasna, rowerowy -  a dokładniej zabawa w stylu: zgadnij gdzie w naszym mieście zrobione zostały zdjęcia związane z rowerem.  Na pierwsze 3 osoby, które podają prawidłową odpowiedź, czekają abonamenty na e-hulajnogi.

W niedzielę, 19 września zapraszamy do Punktu Informacji Miejskiej Halo!Rybnik (ul. Sobieskiego 20). Między 14.00 a 17.00 czekamy tam na Was pod hasłem „Opowiedz nam swoją mobilność”. Będzie okazja do swobodnej rozmowy na temat tego, co działa dobrze w zakresie mobilności, a co wymaga jeszcze poprawy Każdy będzie mógł przedstawić swój punkt widzenia, a zebrany materiał będzie wykorzystany w pracach nad aktualizacją Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.

W organizację ETZT włącza się Polska Izba Rozwoju Elektromobilności. W poniedziałek, 20 września odbędzie się spotkanie z rybnickimi taksówkarzami, podczas którego przedstawione zostaną informacje na temat rozwoju elektromobilności. Każdy z uczestników będzie mógł sam ocenić, w jakim stopniu już dziś warto zainteresować się wymianą pojazdu na taki, który jest między innymi cichszy.

Drugie spotkanie, poświęcone elektromobilności, odbędzie się we wtorek, 21 września, a jego adresatami będą przyszli elektrycy z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. T. Kościuszki (ul. Kościuszki 23). Także oni będą mieli okazję namacalnie rozwiać wszelkie kwestie związane z eksploatacją samochodów elektrycznych i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Tradycyjnie już finał tygodniowych wydarzeń to Dzień bez Samochodu, czyli środa, 22 września. Tego dnia w sposób szczególny zachęcamy kierowców samochodów, by wzięli swój dowód rejestracyjny i całkowicie za darmo wypróbowali komunikację miejską. Zachęcamy, by choć raz, symbolicznie tego dnia skorzystać z oferty Zarządu Transportu Zbiorowego i przejechać się autobusem.

Przeczytaj więcej o Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również