Wiadomości z Rybnika

Dzikie wizyty nieproszonych gości

  • Dodano: 2020-09-08 07:30, aktualizacja: 2020-09-07 21:39

Coraz więcej mieszkańców Rybnika boryka się z problemem zniszczeń w ogródkach, na łąkach czy podwórkach, związanych z wizytami nieproszonych gości, jakimi na prywatnych posesjach są dziki.

Jak sobie z nimi radzić?

Właściwym miejscem zgłaszania informacji w tym zakresie jest działające całodobowo Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK) w Rybniku:

telefon: 32 422 10 00
e-mail: pczk@miastorybnik.pl
Zgłoszenia przyjmuje też i przekazuje do PCZK Straż Miejska w Rybniku.

Jeśli chodzi o odstrzały dzików, koła łowieckie realizują własne plany polowań na dzikie zwierzęta (z wyłączeniem terenów zabudowanych) o czym powiadamiają właściwą dla obszaru polowań gminę.

Natomiast na obszarach łowieckich wyłączonych z użytkowania kół łowieckich w granicach administracyjnych Rybnika, zorganizowany jest odstrzał redukcyjny dzików i lisów stwarzających realne zagrożenie dla mieszkańców w miejscach publicznych. Wydana decyzja administracyjna i zawarta z wykonawcą umowa jest aktualnie realizowana.

Po zgłoszeniu Powiatowemu Centrum Zarządzania Kryzysowego  w Rybniku incydentu związanego z pojawieniem sie dzików w przestrzeni publicznej, jednostka kontaktuje się z łowczym, który podejmuje dalsze działania.  Polegają one na ocenie sytuacji, w tym określeniu stopnia niebezpieczeństwa dla mieszkańców. Często wystarczą działania odstraszające, dzięki którym dziki z danej okolicy zostaną przepłoszone. Decyzja o odstrzale zwierzęcia jest ostatecznością - jej wykonanie zawsze wiąże się z koniecznością zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa w czasie działań  łowieckich. 

Miasto apeluje do mieszkańców o utrzymywanie w czystości swoich posesji

Zdarza się, że ze względu na pozostawione odpadki żywności czy nieuporządkowane resztki pożywienia dziki czy inne zwierzęta "czują się zaproszone" do uczty na danym terenie. 

Warto dodać, że w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców w sprawie dzikich zwierząt, już kilka lat temu rybnicka Straż Miejska zakupiła urządzenia do odstraszania zwierząt. Na wyposażeniu jednostki jest armatka hukowa oraz elektroniczne odstraszacze. Mieszkańcom, mającym problem z dzikimi zwierzętami, strażnicy oferują  możliwość bezpłatnego wypożyczenia takiego urządzenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również