Wiadomości z Rybnika

Dzień bez samochodu

  • Dodano: 2020-09-22 07:30, aktualizacja: 2020-09-21 16:07

Rybnik kolejny raz włącza się w obchody Światowego Dnia bez Samochodu, który w tym roku przypada dziś, 22 września. Miasto promuje w ten sposób zrównoważony transport.

Światowy Dzień bez Samochodu to finał Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT – 16-22września). W tym roku myślą przewodnią akcji jest "Zeroemisyjna mobilność dla każdego". To okazja do refleksji na temat tego, w jaki sposób poruszamy się, a celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych, tj. wyboru bardziej ekologicznych niż samochód środków transportu – np. roweru czy komunikacji miejskiej. 

Komunikacja miejska

Z okazji Światowego Dnia bez Samochodu (22 września) w Rybniku komunikacja miejska na liniach obsługiwanych przez Zarząd Transportu Zbiorowego będzie bezpłatna dla kierowców, którzy pozostawią samochody i wsiądą do autobusu. Bezpłatny przejazd dla kierowców odbywa się na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz zawierającego zdjęcie dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości.

W związku z tym wydarzeniem rybnicki oficer rowerowy ogłosił na swoim facebookowym profilu konkurs – pod postem o zabawie należy wstawi zdjęcia na rowerze z czymś, co kojarzy się z miastem. Trzy zdjęcia z największą ilością polubień otrzymają gadżety związane z tygodniem zrównoważonego transportu (bidony, odblaski, logowane maseczki, kamizelki odblaskowe dla dziecka, mapka rowerowa). Zdjęcia można dodawać do 22 września.

ETZT był okazją do spróbowania roweru miejskiego. W dniach 18 – 20 września operator oddawał pieniądze za pierwszą godzinę użytkowania sprzętu (środki pobrane za wypożyczenie będą zwracane użytkownikom na konta w aplikacji 21 września). 

W ETZT wpisała się też akcja umieszczenia w przestrzeni publicznej na terenie śródmieścia symboli przypominających o tym, aby nie korzystać z telefonu podczas przechodzenia przez pasy. Namalowane 18 września przez pracowników Rybnickich Służb Komunalnych grafiki przy najbardziej ruchliwych przejściach zwracają uwagę na to, by oderwać wzrok od smartfona i bezpiecznie przejść przez jezdnię. 

Zachęcamy, by 22 września zamiast samochodu wybrać rower, hulajnogę, komunikację miejską lub spacer! 

Dzień bez samochodu

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.