Wiadomości z Rybnika

Dzień bez samochodu

  • Dodano: 2020-09-22 07:30, aktualizacja: 2020-09-21 16:07

Rybnik kolejny raz włącza się w obchody Światowego Dnia bez Samochodu, który w tym roku przypada dziś, 22 września. Miasto promuje w ten sposób zrównoważony transport.

Światowy Dzień bez Samochodu to finał Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT – 16-22września). W tym roku myślą przewodnią akcji jest "Zeroemisyjna mobilność dla każdego". To okazja do refleksji na temat tego, w jaki sposób poruszamy się, a celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych, tj. wyboru bardziej ekologicznych niż samochód środków transportu – np. roweru czy komunikacji miejskiej. 

Komunikacja miejska

Z okazji Światowego Dnia bez Samochodu (22 września) w Rybniku komunikacja miejska na liniach obsługiwanych przez Zarząd Transportu Zbiorowego będzie bezpłatna dla kierowców, którzy pozostawią samochody i wsiądą do autobusu. Bezpłatny przejazd dla kierowców odbywa się na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz zawierającego zdjęcie dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości.

W związku z tym wydarzeniem rybnicki oficer rowerowy ogłosił na swoim facebookowym profilu konkurs – pod postem o zabawie należy wstawi zdjęcia na rowerze z czymś, co kojarzy się z miastem. Trzy zdjęcia z największą ilością polubień otrzymają gadżety związane z tygodniem zrównoważonego transportu (bidony, odblaski, logowane maseczki, kamizelki odblaskowe dla dziecka, mapka rowerowa). Zdjęcia można dodawać do 22 września.

ETZT był okazją do spróbowania roweru miejskiego. W dniach 18 – 20 września operator oddawał pieniądze za pierwszą godzinę użytkowania sprzętu (środki pobrane za wypożyczenie będą zwracane użytkownikom na konta w aplikacji 21 września). 

W ETZT wpisała się też akcja umieszczenia w przestrzeni publicznej na terenie śródmieścia symboli przypominających o tym, aby nie korzystać z telefonu podczas przechodzenia przez pasy. Namalowane 18 września przez pracowników Rybnickich Służb Komunalnych grafiki przy najbardziej ruchliwych przejściach zwracają uwagę na to, by oderwać wzrok od smartfona i bezpiecznie przejść przez jezdnię. 

Zachęcamy, by 22 września zamiast samochodu wybrać rower, hulajnogę, komunikację miejską lub spacer! 

Dzień bez samochodu

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.