Wiadomości z Rybnika

Dyplom za "wyklikane" przejście w rybnickiej dzielnicy Niedobczyce

  • Dodano: 2023-05-15 07:15, aktualizacja: 2023-05-14 21:57

W czerwcu powinny ruszyć prace związane z budową „wyklikanego” przez mieszkańców przejścia dla pieszych przy ul. Górnośląskiej w dzielnicy Niedobczyce. Miasto odebrało oficjalny dyplom od organizatorów konkursu.

Podczas odbywającej się w Warszawie uroczystej gali, poświęconej inteligentnym rozwiązaniom w miastach, na ręce przedstawicieli Rybnika – Eweliny Włoch, naczelniczki Wydziału Cyfryzacji i Nowych Technologii UM i Roberta Cebuli, Sekretarza Miasta – przekazany został dyplom, potwierdzający zdobycie konkursowego, I miejsca.

Duża motywacja mieszkańców Rybnika zaowocowała

Przypomnijmy, Rybnik zajął I miejsce w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców, w organizowanym przez Orange Polska konkursie „Inteligentne Przejście”.

Trwające  od 1 do 28 marca głosowanie mocno zmobilizowało rybniczan – nie tylko z dzielnicy Niedobczyce, ale z całego Rybnika, a nawet spoza jego granic! Z jednego numeru telefonu można głosować tylko raz, więc mieszkańcy uruchomili wszystkie kontakty i znajomości, zachęcając do głosowania na rybnickie przejście. Zaangażowanie i mobilizacja przyniosły owoce – „wyklikaliśmy” sobie 18740 punktów -  o 5280 pkt. więcej niż plasujący się za nami Bytom i o 8530 pkt. więcej niż trzecie w wyścigu Kielce!

-  Inteligentne przejście jest dowodem na to, jak można przekonać mieszkańców do wprowadzania rozwiązań smart city, pokazując te rozwiązania tam, gdzie najbardziej ułatwiają ono życie, są namacalne, a w przypadku przejść mogą nawet uratować zdrowie czy życie – wskazuje Robert Cebula, Sekretarz Miasta Rybnika.

Dzięki konkursowej wygranej w Rybniku zostanie zmodernizowane przejście przy ulicy Górnośląskiej ( skrzyżowanie z ul. Generała Władysława Andersa). Powstanie tam aktywne przejście „smart”, które dzięki zastosowanym rozwiązaniom będzie dużo bezpieczniejsze. Czujniki ruchu z daleka wykryją pieszych, aktywując świetlną i dźwiękową sygnalizację ostrzegawczą. Dzięki przejściu smart wszyscy będą bezpieczniejsi na drodze.

W tej chwili teraz trwają rozmowy z miastami już czysto techniczne, prace związane z budową przejścia powinny ruszyć niebawem.

Dyplom za "wyklikane" przejście w rybnickiej dzielnicy Niedobczyce / fot. UM Rybnik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również