Wiadomości z Rybnika

Dowody osobiste - skrócona obsługa mieszkańców 5 listopada

  • Dodano: 2021-11-04 08:30, aktualizacja: 2021-11-04 08:36

W piątek, 5 listopada, formalności związane z wydaniem i odebraniem dowodu osobistego będzie można załatwić tylko do godziny 11.30.

Skrócona obsługa mieszkańców związana jest z zablokowaniem dostępu dla urzędników do ogólnopolskiego Rejestru Dowodów Osobistych. Ta z kolei sytuacja wynika z prac nad wdrożeniem nowej wersji systemu – od poniedziałku 8 listopada będzie można składać wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną. 

Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego – to nowe elementy, które znajdą się w warstwach elektronicznej i graficznej wydawanych w Polsce dowodów osobistych. Rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego – tłumaczy Andrzej Mizioch, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rybnika na podstawie danych przekazanych przez Departament Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Uwaga! W związku z wprowadzeniem nowych dowodów osobistych nie ma konieczności obowiązkowej wymiany dokumentów – z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu upływu jego ważności.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również