Wiadomości z Rybnika

Budowa pięciu wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Umowa na Sztolniową podpisana

  • Dodano: 2022-11-14 16:00

Umowa z wykonawcą kolejnej inwestycji rybnickiego TBS – budowy pięciu wielorodzinnych budynków mieszkalnych przy ul. Sztolniowej – została podpisana 14 listopada, w rybnickim magistracie.

Sztolniowa do realizacji

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na realizację zadania złożyło konsorcjum: WODPOL Sp. z o.o. z Żywca (lider) i PBO Śląsk Sp. z o.o. z Sosnowca (partner). Koszt inwestycji to blisko 24,9 mln zł. Warto dodać, że to samo konsorcjum realizuje również inwestycję TBS przy ul. Hallera.

- To kolejne budynki, jakie będziemy budować w Rybniku. Jako, że trochę się już tutaj zadomowiliśmy, powinno być łatwiej – mówi Adam Marszałek, prezes firmy WODPOL Sp. z o.o. z Żywca. - Zadanie jest podobne, realizowane w podobnej technologii, w lokalizacji niezbyt odległej od naszej pierwszej inwestycji, poza tym nie mamy tutaj ograniczeń w postaci konieczności uzgodnień z konserwatorem zabytków, tak w przypadku ul. Hallera. Chcemy zacząć jak najszybciej, maksymalnie wykorzystać dobrą pogodę do robót ziemnych i ruszać w górę budynkami, by rosły co najmniej w takim tempie jak te na ul . Hallera – przekonuje prezes.

Przy ul. Sztolniowej powstanie 80 mieszkań, których metraże będą oscylować w przybliżeniu między 31 a 60 m2..

- Znajdą się one w pięciu czterokondygnacyjnych podpiwniczonych budynkach – zapowiada Olgierd Zaraś,  prezes zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom”. - Dwa z nich będą wolnostojące, a trzy stworzą zabudowę szeregową. W każdym z budynków zaplanowano 16 mieszkań, które będą miały 1, 2, lub 3 pokoje. Powstanie tu również plac zabaw i parkingi z miejscami przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych – wymienia prezes. 

Ze względu na lokalizację, budynki przy ul. Sztolniowej,  to zupełnie inna oferta niż mieszkania przy ul. Hallera. Inna, ale nie mniej atrakcyjna i na pewno warta rozważenia.   

- Oferta TBS-u w dzielnicy Boguszowice Stare to szansa na zamieszkanie w nowym budownictwie w spokojnej i zielonej części miasta, w lokalizacji, z której blisko do najważniejszych miejsc życia codziennego – zauważa Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Myślę, że sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób czy rodzin, dla których istotny jest łatwy dostęp do placówek oświatowych, przystanków autobusowych i punktów usługowych, a także możliwość szybkiego zrobienia podstawowych zakupów czy skorzystania z opieki medycznej – dodaje prezydent.

Przewidywany termin oddania do użytkowania zespołu budynków przy ulicy Sztolniowej to pierwsza połowa 2024 r. Wciąż można jeszcze składać wnioski na najem mieszkań w tej lokalizacji, do tej pory zostało złożonych 51 wniosków.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego to rozwiązanie dla osób niezamożnych lub średniozamożnych, które z różnych przyczyn nie mogą kupić własnego mieszkania, a chcą zamieszkać w nowym mieszkaniu, gdzie czynsz nie jest tak wysoki, jak na wolnym rynku najmu. To przede wszystkim osoby, których dochody wykraczają ponad limity pozwalające na ubieganie się o mieszkanie komunalne, a jednocześnie są zbyt niskie, aby aplikować o kredyt hipoteczny.

Aby zamieszkać w budynkach TBS-u trzeba spełnić kilka warunków, m.in. dotyczących kwoty miesięcznie osiąganych dochodów. Szczegółowe informacje na stronie Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Twój Dom".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również