Wiadomości z Rybnika

Borki 37 C - nowa jakość mieszkań komunalnych

  • Dodano: 2018-07-17 12:15

Do niedawna niezagospodarowany były internat - dziś nowoczesny budynek z 26 mieszkaniami komunalnymi. Zmodernizowany blok przy ulicy Borki 37 C czeka na lokatorów. Wnioski przyjmowane są do końca lipca.

Dwu- lub trzypokojowe mieszkania z łazienką, aneksem kuchennym i balkonem w atrakcyjnej okolicy. Zasób rybnickiego Zakładu Gospodarki Komunalnej powiększył się o budynek spełniający europejskie standardy.

Zależy mi na tym, by rozwijać potencjał Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, inwestować w nowoczesny zasób komunalny. Adaptacja byłego internatu na lokale mieszkalne jest tego przykładem. Chciałbym, by mieszkańcy mieli coraz większe możliwości zamieszkania w budownictwie komunalnym. Będę dążył do tego, by zagęszczać materię komunalną szczególnie w okolicy centrum, traktując to jako inwestycję w przyszłość miasta. Jeżeli możliwe będą skuteczne remonty budynków, będą one sukcesywnie realizowane. Jednak tam, gdzie remont jest nieekonomiczny, a koszty eksploatacyjne w kolejnej dekadzie będą wysokie, najlepsza będzie decyzja o wyburzeniu i postawieniu w to miejsce nowego obiektu - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Budynek zaprezentowano oficjalnie podczas konferencji prasowej 16 lipca br. 

Prace w budynku przy ul. Borki 37 c rozpoczęły się w lipcu 2017 roku. Była to modernizacja kompleksowa, obejmująca remont wszystkich pomieszczeń wraz z adaptacją na mieszkania, w tym 2 z przeznaczeniem dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Podłogi, tynki, instalacje sanitarne i elektryczne zostały wymienione. Do tego pełna termomodernizacja oraz zagospodarowanie terenu wokół - powstał plac zabaw dla dzieci i funkcjonalny parking. Jest też winda, pomieszczenie na wózki i 2 garaże dwustanowiskowe. Budynek posiada przyłącze ciepłownicze, gazowe, energetyczne, wodno-kanalizacyjne, teletechniczne oraz wewnętrzne instalacje: TV/SAT, internetową i domofonową.

Modernizacja trwała nieco dłużej, niż zakładaliśmy pierwotnie, co wynikało w dużej mierze z problemów, napotkanych po drodze. Mam tu na myśli głównie nierówności geometryczne budynku, które trzeba było zniwelować. Wszystkie trudności udało się przezwyciężyć i dziś mamy w zasobie ZGM 26 nowoczesnych mieszkań. 26 rodzin wprowadzi się do budynku w okolicach września, października, po procesie weryfikacji wniosków i rozliczeniu inwestycji - wyjaśnia Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Wszystkie mieszkania zostały wykończone - na ścianach i sufitach są tynki gipsowe, w łazienkach kafelki, a na podłogach panele i płytki ceramiczne. Mieszkania są też wyposażone w zlewozmywak z szafką, kuchenkę gazową z okapem, kabinę prysznicową, kocioł gazowy do podgrzewania ciepłej wody, umywalkę i muszlę wraz z armaturą. Do każdego mieszkania przypisana jest komórka piwniczna.

Wnioski o przyznanie mieszkania w budynku można składać do końca lipca br. Mieszkania będą przydzielane na zasadach określonych programem "Mieszkania dla rodzin" (Uchwała Rady Miasta Rybnika nr 733/XLVII/2018 z dnia 19.04.2018 r.). Mieszkania przeznaczone są głównie dla rodzin wychowujących dzieci oraz osób z niepełnosprawnością ruchową. Rodziny ubiegające się o mieszkanie powinny spełniać określone w uchwale kryterium dochodowe, a także zamieszkiwać w mieszkaniu o powierzchni pokojów poniżej 9m2 na osobę. Czynsz wynosił będzie 9zł/m2. Najem mieszkania uzależniony jest od wpłacenia kaucji mieszkaniowej w wysokości 10-krotności czynszu.

Szczegółowe informacje w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej: strona internetowa i Facebook.

Inwestycja o wartości 4,3 mln zł jest dofinansowywana z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego - dotacja w wysokości 1 795 480,33 zł

Więcej informacji na temat inwestycji.

Prezentacja ul. Borki 37 C

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.